Misiewicz nie jest jedyny. Te medale MON też wzbudziły kontrowersje
Bartłomiej Misiewicz
Misiewicz nie jest sam. Te medale MON też wzbudziły kontrowersje
Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej został odznaczony złotym medalem "za zasługi dla obronności kraju". Decyzja szefa MON wzbudziła wiele kontrowersji. Dlaczego?
Zgodnie z przepisami wspomniany medal przyznaje się osobom, które wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych, posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego oraz swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
Zdaniem wielu ekspertów i publicystów 26-latek nie spełnia żadnego z powyższych kryteriów, dlatego w ich ocenie odznaczenie otrzymał niezasłużenie. Warto też wspomnieć, że w świetle ustawy srebrny medal może być nadany osobie nagrodzonej medalem brązowym, jeżeli od jego nadania upłynął co najmniej trzyletni okres. Nadanie medalu złotego może natomiast nastąpić po upływie co najmniej pięcioletniego okresu od nadania medalu srebrnego.
Antoni Macierewicz nie jest jedynym ministrem obrony narodowej, którego odznaczenia wywołały tyle kontrowersji. Zaskakujące decyzje w kwestii medali podejmowali również jego poprzednicy. Jakie? Zapraszamy do obejrzenia galerii Wirtualnej Polski.
Autor: MF
Zdjęcia: PAP