PolskaMinuta ciszy w hołdzie ofiarom katastrofy

Minuta ciszy w hołdzie ofiarom katastrofy

W południe, w całym kraju minutą ciszy uczczonych zostało 20 wojskowych, którzy zginęli w katastrofie samolotu CASA w okolicach Mirosławca. W wielu miastach rozległy się syreny, a w Krakowie po hejnale z wieży mariackiej rozbrzmiał utwór żałobny "łzy matki". Do soboty, do godziny 19.00 trwa ogłoszona przez prezydenta żałoba narodowa.

Minuta ciszy w hołdzie ofiarom katastrofy
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaloba-narodowa-po-katastrofie-samolotu-6038675310523521g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaloba-narodowa-po-katastrofie-samolotu-6038675310523521g )
Żałoba narodowa po katastrofie samolotu

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/katastrofa-samolotu-wojskowego-casa-6038701113741953g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/katastrofa-samolotu-wojskowego-casa-6038701113741953g )
Katastrofa samolotu wojskowego Casa

W Sejmie - posłowie - my na ulicach przystanęliśmy na minutę, by w ciszy oddać hołd ofiarom katastrofy. O odwołanie imprez o charakterze rozrywkowym zaapelowała między innymi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze względu na żałobę, swój protest odwołali kierowcy TIR-ów, którzy mieli zablokować stolicę.

W Świdwinie, gdzie znajduje się 21. Baza Lotnicza a stacjonują 1. Brygada Lotnictwa Taktycznego i 40. Eskadra Lotnictwa Taktycznego, w których służyło 9 tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu CASA oficerów, mieszkańcy i władze miasta uczcili ich pamięć zapalając znicze przed pomnikiem na Placu Konstytucji. Żałobny apel obył się również w Szkole Podstawowej nr 3 imienia Lotników Polskich w Świdwinie.

W Mirosławcu, gdzie znajduje się 12. Baza Lotnicza i 3. Eskadra Lotnictwa Taktycznego, w których służyło 5 tragicznie zmarłych oficerów, ich pamięć uczczono przed pomnikiem Lotników Polskich. W czasie apelu poległych pod pomnikiem zapalono 10 białych i 10 czerwonych zniczy, położono również 10 białych i 10 czerwonych róż, symbolizujących wszystkie ofiary katastrofy. Żołnierze zaciągnęli przed pomnikiem wartę honorową.

Rondo Dmowskiego przy Rotundzie w Warszawie, samo centrum miasta, na chwilę ucichło, przechodnie przystanęli, samochody i tramwaje zwolniły. Gwarna na co dzień część Warszawy pogrążyła się w ciszy.

Niektórzy kierowcy nacisnęli klaksony. Warszawiacy tłumaczyli, że oddają w ten sposób hołd ofiarom katastrofy. Młodsi podkreślali, że oddają cześć asom polskiego lotnictwa. Starsi dodawali, że to taka minuta zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia. Warszawa, tak jak i inne miejsca w Polsce, w te dni ucichła, odwołano większość koncertów, część teatrów jest zamknięta.

w Krakowie po hejnale z wieży mariackiej rozbrzmiał utwór żałobny "łzy matki". Melodię odegrał hejnalista mł. ogniomistrz Zbigniew Ojczyk. O godz. 12 w Krakowie zawyły strażackie syreny. Pieśń żałobna "łzy matki" pochodzi prawdopodobnie z czasów przedwojennych. Została przyjęta przez polskich strażaków, jako pożegnalna melodia towarzysząca im w ostatniej drodze.

Pamięć wojskowych uczczono też w Szczecinie. W mieście zawyły syreny alarmowe. Odezwały się dzwony kościelne. Na jednym z rynków miasta w dzielnicy Pogodno na chwilę zamarł handel. Ludzie stanęli na moment w zadumie. Jak powiedział dyrektor jednego z terminali portowych Dariusz Koszur, dokerzy w porcie wstrzymali na minutę prace, stanęły dźwigi przeładowujące ładunki.

W Słupsku (Pomorskie) w południe na minutę zatrzymały się wszystkie miejskie autobusy. Nie odegrano również tradycyjnego hejnału miasta z wieży ratuszowej.

W całej Wielkopolsce w południe zawyły syreny alarmowe, pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymały się na minutę. Od południa mieszkańcy regionu mogą się wpisywać do księgi kondolencyjnej poświęconej ofiarom tej katastrofy, wystawionej w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W Łodzi w południe pamięć lotników uczcili strażacy; we wszystkich jednostkach wozy strażackie wyprowadzono z garaży na teren jednostek i na minutę włączono sygnały świetlne i dźwiękowe.

Cześć ofiarom może oddać każdy z nas, wpisując się do wystawionej w Pałacu Prezydenckim księgi kondolencyjnej.

Odwołano lub przełożono większość koncertów. Od czwartku nieczynny jest, między innymi, Teatr Narodowy i Opera Narodowa. Także właściciele niektórych klubów deklarują, że do soboty nie będą organizować głośnych imprez. Pod znakiem zapytania stanęły także studniówki. Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall pozostawiła jednak tę sprawę do decyzji dyrektorom.

Prezydent Lech Kaczyński wprowadził żałobę narodową od czwartku od godz. 19 do soboty do godz. 19. Rząd przyjął uchwałę, by minutą ciszy uczcić w piątek w południe pamięć ofiar.

Do katastrofy doszło w środę ok. godz. 19.07. Wciąż badane są przyczyny tragedii.

samolotwojskożałoba
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)