Ministerstwo Zdrowia zaprasza protestujących medyków do rozmów
Ministerstwo Zdrowia zaprasza przedstawicieli medyków na rozmowy w Zespole Trójstronnym. Dotąd podobne propozycje były odrzucane, ponieważ protestujący chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Mają sprecyzowane postulaty.
We wtorek oraz środę przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia odmówili udziału w spotkaniach organizowanych w Ministerstwie Zdrowia oraz Pałacu Prezydenckim. Tłumaczyli, że czekają na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz ponowił zaproszenie, tym razem na posiedzenie Zespołu Trójstronnego o godz. 12.30 w czwartek.
- Uczestnictwo w dzisiejszym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego to jasna deklaracja, wskazująca na chęć prowadzenia dialogu o zmianach w ochronie zdrowia. Rezygnacja z uczestnictwa to również pewna deklaracja, niestety bardzo negatywna - stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Dyskusja w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" ma dotyczyć m.in. wynagrodzeń, a także nakładów na ochronę zdrowia w Polsce.
Ważny temat: Kuba Sienkiewicz: Czuję wielki respekt i szacunek dla całego środowiska medycznego
Protest medyków. Białe Miasteczko 2.0 przed KPRM i lista postulatów
Od soboty, 11 września, przedstawiciele zawodów medycznych protestują w "Białym Miasteczku 2.0", które rozstawiono w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia domaga się podwyżek, realnej wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienia dodatkowych pracowników administracji i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Do tego należy dodać zapewnienie medykom statusu funkcjonariuszy publicznych, wprowadzenie urlopów zdrowotnych oraz ustaw, które uregulują medycynę laboratoryjną i zawód ratowników medycznych.