Trwa ładowanie...
14-09-2014 19:31

Ministerstwo obrony Ukrainy: państwa NATO już zaczęły dostarczać nam broń

Państwa NATO już zaczęły dostarczać broń na Ukrainę - twierdzi tamtejszy minister obrony Walerij Heletej. Na konferencji prasowej poinformował, że rozmawiał na temat zbrojnej pomocy ze swoimi odpowiednikami z innych krajów podczas ubiegłotygodniowego szczytu NATO.

Ministerstwo obrony Ukrainy: państwa NATO już zaczęły dostarczać nam brońŹródło: PAP/EPA, fot: ROMAN PILIPEY
dpsd1o8
dpsd1o8

Kierownictwo Paktu Północnoatlantyckiego wielokrotnie podkreślało, że NATO jako takie nie będzie dostarczać uzbrojenia Ukraińcom. Przedstawiciele władz w Kijowie informowali jednak, że jest porozumienie w tej sprawie z kilkoma konkretnymi krajami. Pięć z nich, w tym Polska i Stany Zjednoczone, zaprzeczyło.

- Osiągnęliśmy porozumienia podczas zamkniętych rozmów, bez mediów, na temat broni, której obecnie potrzebujemy, a która może zatrzymać Putina - powiedział Heletej. Dodał, że nie jest upoważniony, by wymieniać konkretne kraje, ale - jak podkreślił - "faktem jest, iż ta broń już do nas spływa".

Według Heleteja, Rosja grozi Ukrainie użyciem taktycznej broni jądrowej. W tej sytuacji - dodał - Ukraina oczekuje zbrojnej pomocy ze strony państw NATO, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Ukraiński minister obrony poinformował też, że na terytorium jego kraju znajduje się obecnie około 3 i pół tysiąca rosyjskich żołnierzy, a 25 tysięcy jest skoncentrowanych tuż za granicą. Moskwa konsekwentnie odrzuca oskarżenia o obecność militarną na terytorium Ukrainy i zbrojne wspomaganie separatystów.

dpsd1o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsd1o8
Więcej tematów