Trwa ładowanie...
09-05-2016 13:23

Ministerstwo kultury zostało współgospodarzem muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej

• Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Wilanowie przestało być instytucją kościelną
• Będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Archidiecezję Warszawską
• Resort będzie współfinansował działalność muzeum
• To nie jest jedyna placówka, której współgospodarzem zostało niedawno MKiDN

Ministerstwo kultury zostało współgospodarzem muzeum w Świątyni Opatrzności BożejŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
dn3a04n
dn3a04n

- Umowę w sprawie współprowadzenia naszej instytucji podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w połowie kwietnia. Zostaliśmy już wykreśleni z rejestrów kościelnych - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Marek Drabik, wyznaczony przez kardynała na tymczasowego dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności.

Drabik dodaje, że muzeum zostanie instytucją kultury, ale zmiany potrwają około trzech miesięcy. - Można powiedzieć, że zostałem likwidatorem starej "firmy". Jednocześnie przygotowujemy nową strukturę i nową organizację. Poszerzony zostanie również zakres działań, który sprecyzuje nowy status opracowywany z ministerstwem. Będziemy też podlegać ustawie o zamówieniach publicznych w pełnym wymiarze. Choć do tej pory wszystko też było transparentne - wyjaśnia pełniący obowiązki szefa placówki w budowanej świątyni na Polach Wilanowskich w Warszawie.

Prace organizacyjne zakończą się pod koniec sierpnia. Wtedy wyznaczony zostanie nowy dyrektor, a jego wyboru dokonają wspólnie ministerstwo i archidiecezja. Resort wesprze również muzeum finansowo. Kwoty nie są jeszcze znane. - Głównym celem podpisanego porozumienia jest doprowadzenie do uruchomienia ekspozycji głównej. Pieniądze z ubiegłego roku przekazane przez Sejm są wydatkowane. Teraz potrzeba kolejnych, bo jest budynek i trzeba go wyposażyć w eksponaty - mówi Drabik.

W 2014 roku kuria szacowała koszt wyposażenia muzeum na ponad 30 mln zł. Teraz planowane wydatki mają być niższe, ale kwota nie jest sprecyzowana. - Teraz muzea mają rozbudowaną scenografię, pełne są infografik, elektroniki i zabezpieczeń, więc pole do działania jest duże. Tym bardziej, że obaj nasi patroni żyli w okresie, który był bardzo emocjonujący, więc tak naprawdę pokażemy najnowszą historię Polski - podkreśla Drabik.

dn3a04n

Prace budowlane są już zakończone, ale trwają odbiory techniczne. Prace nad tworzeniem ekspozycji potrwają do początku 2018 roku, w którym przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem muzeum będzie prowadzenie działalności o charakterze edukacyjnym, naukowym i kulturalnym w zakresie najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem postaci papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Koszt utrzymania placówki zależny będzie m.in. od liczby etatów i sprzętu, który zostanie zainstalowany.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nie jest jedyną instytucją, której współgospodarzem został resort kultury. Na państwowe pieniądze liczyć mogą również Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Nową instytucją jest Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

dn3a04n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn3a04n
Więcej tematów