Trwa ładowanie...
d1lokjt
16-11-2006 17:50

Ministerstwo: kara więzienia za sprzedaż alkoholu dzieciom niepotrzebna

Ministerstwo sprawiedliwości sceptycznie ocenia projekt LPR, przewidujący karę do dwóch lat więzienia za sprzedaż alkoholu nieletnim. Zdaniem podsekretarza stanu w tym resorcie Andrzeja Dudy, trzeba skuteczniej egzekwować obecnie obowiązujące prawo.

d1lokjt
d1lokjt

Gdyby obecne przepisy przewidujące zabieranie zezwoleń na handel alkoholem za jego sprzedaż dzieciom były należycie egzekwowane, to problem sprzedaży alkoholu nieletnim stałby się marginalny. Żaden przedsiębiorca nie chciałby utracić ważnego źródła utrzymania - podkreślił Duda podczas wspólnego posiedzenia sejmowych komisji: Rodziny i Praw Kobiet, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Zdrowia.

Komisje omawiały projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez Ligę Polskich Rodzin. Według propozycji LPR w ustawie powinien się znaleźć punkt mówiący, że kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe osobom do lat 18 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Według Dudy, proponowana przez posłów LPR zmiana ustawy jest dyskusyjna i wymaga pogłębionej analizy. Nie wyklucza to jednak, jego zdaniem, potrzeby ulepszenia obecnie obowiązującego prawa, aby kary dla nieuczciwych sprzedawców były bardziej dotkliwe.

Przedstawiciel ministerstwa zdrowia, Wojciech Kłosiński, poinformował posłów, że w ubiegłym tygodniu resort ten skierował do Komitetu Rady Ministrów własny projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakłada się w nim karanie handlowców sprzedających alkohol nieletnim zakazem prowadzenia działalności gospodarczej na okres od 3 do 5 lat.

d1lokjt

Posłowie zdecydowali o powołaniu pięcioosobowej podkomisji, która zajmie się dopracowaniem obu projektów.

W październiku projekt LPR skrytykowały Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Sąd Najwyższy. SN zalecał skoncentrowanie się egzekwowaniu istniejących przepisów, natomiast zdaniem PARPA dla nieuczciwych właścicieli sklepów z alkoholem, bardziej dolegliwe byłyby kary finansowe i okresowy zakaz działalności.

Z przedstawionego w lutym raportu "Polska młodzież o alkoholu" przeprowadzonego przez prywatną firmę Homo Homini wynika, że 94% nieletnich w Polsce przyznaje się do spożywania alkoholu, a jedna trzecia - do utraty przytomności w wyniku spożycia alkoholu. Wśród młodych ludzi 78% pije alkohol okazjonalnie, na imprezach i spotkaniach towarzyskich. Jedna na dziesięć ankietowanych osób próbowało alkoholu raz w życiu. 9% badanych zadeklarowało, że pije alkohol często, zaś 2% przyznało, że codziennie.

Badanie pokazało, że głównym motywem sięgania przez młodzież po alkohol jest moda, a więc presja środowiska i znajomych. Taki motyw deklaruje 41% badanych. Drugim istotnym czynnikiem jest niska cena, na co wskazało 35% badanych.

d1lokjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lokjt
Więcej tematów