Polska"Minister zdrowia poważnie zabrał się do walki z korupcją"

"Minister zdrowia poważnie zabrał się do walki z korupcją"

Zatrzymanie lekarzy z Kliniki Kardiologii warszawskiego szpitala MSWiA świadczy, że obecny minister zdrowia poważnie zabrał się do walki z korupcją. Taką opinię wyraził kardiolog, profesor Tomasz Pasierski w "Sygnałach Dnia".

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/aresztowanie-kardiochirurga-ze-szpitala-mswia-6038644545507969g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/aresztowanie-kardiochirurga-ze-szpitala-mswia-6038644545507969g )
Morderstwa w szpitalu MSWiA?

Profesor podkreślił, że sprawa zarzutu zabójstwa, postawionego jednemu z lekarzy, wymaga bardzo dokładnego sprawdzenia. Dodał, że decyzję o odłączeniu pacjenta od aparatury podtrzymującej życie podejmuje zespół lekarzy, a nie pojedyncza osoba. Profesor podkreślił, że w sytuacjach, gdy życie pacjenta gaśnie, trudno ocenić, czy aparaturę odłączono we właściwym momencie.

Komentując informacje, że umieralność pacjentów po przeszczepach serca sięgała w klinice 30%, profesor powiedział, że na świecie współczynnik śmiertelności wynosi w tych przypadkach od 10 do 30%, a Polska plasuje się na końcu statystyk.

Grażyna Kopińska z Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego powiedziała w tej samej audycji, że tylko niewielu lekarzy bierze łapówki. Ponieważ jednak prawie każdy styka się z służbą zdrowia, w społeczeństwie panuje przekonanie o dużej korupcji.

Bioetyk, ksiądz Wojciech Bołoz z Krajowej Rady Transplantacyjnej, powiedział, że trudno mu uwierzyć w informacje o przestępstwach w warszawskiej klinice. Ksiądz przyznał jednak, że równie niewiarygodne informacje o handlu informacjami o zgonach w Łodzi okazały się prawdziwe.

Bioetyk podkreślił, że lekarz nie może odłączyć pacjenta od aparatury podtrzymującej życie, kierując się chęcią zysku. Przyznał jednak, że nie ma przepisów regulujących sprawę odłączania aparatury.

szpitalaresztowanieafera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)