Trwa ładowanie...
d1zzmzq
IAR

Minister Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w USA

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w USA
• Podstawowym tematem rozmów będzie przygotowanie do szczytu NATO w Warszawie
• Inne tematy to m.in. pomoc Stanów Zjednoczonych w prowadzeniu śledztwa smoleńskiego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w USA
(WP.PL)
d1zzmzq

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Spotka się tam m.in. z sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Głównymi tematami rozmów z amerykańskimi politykami będą przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, sprawa zniesienia wiz dla Polaków oraz ewentualnej pomocy Stanów Zjednoczonych w śledztwie smoleńskim.

Minister Waszczykowski podkreśla, że Amerykanie mogą dysponować informacjami, które byłyby przydatne w dochodzeniu w sprawie przyczyn katastrofy prezydenckiego Tupolewa w 2010 roku. „Ja już zapowiedziałem w grudniu, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy w Brukseli z Johnem Kerrym, że strona polska będzie apelowała i prosiła o wsparcie.

d1zzmzq

- Przede wszystkim, oczekujemy informacji, czy strona amerykańska posiada jakąś wiedzę, która mogłaby być przydatna do śledztwa, czy systemy satelitarne coś wyłowiły z tej katastrofy, czy być może potem w następnych latach wywiady amerykańskie doszukały się jakichś informacji, które mogłyby być istotne - mówił Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ ma też rozmawiać w Stanach Zjednoczonych o zapowiedzianych amerykańskich inwestycjach wojskowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym tygodniu Pentagon zapowiedział, że przeznaczy na ten cel dodatkowe 3,5 miliarda dolarów. Chodzi zarówno o rozmieszczenie amerykańskich żołnierzy ale także dozbrojenie i inwestycje infrastrukturalne.

Witold Waszczykowski ma pytać w Waszyngtonie, czy w puli będą pieniądze, które można będzie przeznaczyć na wzmocnienie polskiej armii.

Wcześniej, w rozmowie z PAP, minister Waszczykowski mówił, że będzie to duża wizyta robocza, spotkanie z Johnem Kerrym i innymi politykami amerykańskimi w celu omówienia całej agendy stosunków polsko-amerykańskich. - Wizyta służy również przygotowaniu wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych - podkreślił szef MSZ.

d1zzmzq

Podziel się opinią

Share
d1zzmzq
d1zzmzq