Trwa ładowanie...
dyc6r6w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Minister obrony Finlandii: wstąpienie do NATO to wciąż otwarta opcja

Finlandia pozostawia sobie możliwość wyboru w kwestii przystąpienia do NATO, jednak obecnie większość Finów jest temu przeciwna - powiedział minister obrony Jussi Niinisto. Jako najlepszą strategię wskazał zwiększanie potencjału obronnego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister obrony Finlandii: wstąpienie do NATO to wciąż otwarta opcja
(fotolia, Fot: Artur Grom)
dyc6r6w

- Finlandia obecnie nie dostrzega bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji, jednak konflikt na Ukrainie pokazuje, że sytuacja może bardzo szybko ulec zmianie - powiedział minister, który w piątek odwiedził Estonię.

Dlatego też rząd w Helsinkach obiecał rozważyć ewentualne zalety i wady wynikające z przystąpienia do Sojuszu dla bezpieczeństwa kraju. Jak podkreślił Niinisto, cytowany przez agencję BNS, wszystkie opcje są brane pod uwagę i podjęte zostaną działania oceniane jako najkorzystniejsze.

- Jeśli większość Finów będzie zdania, że ich kraj powinien przystąpić do NATO, partie polityczne prawdopodobnie ich posłuchają - powiedział. - Jednak teraz fakty są takie, że (...) zdecydowana większość Finów popiera obecną politykę obronną kraju, czyli nieprzystępowanie do sojuszy wojskowych - dodał.

dyc6r6w

Jako najlepszą strategię w obecnej sytuacji wskazał gotowość na wszelkie scenariusze i zwiększanie potencjału obronnego kraju.

Finlandia planuje stopniowo zwiększyć wydatki na ten cel, z 50 mln euro w przyszłym roku do 150 mln euro w 2020 r. Zdecydowana większość tych środków zostanie przeznaczona na wzmocnienie sił lądowych.

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów