ŚwiatMinister Meller zachęca Chiny do inwestycji w Polsce

Minister Meller zachęca Chiny do inwestycji w Polsce

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller, który przyleciał do Chin, odwiedził pekiński Uniwersytet Qinghua, jedną z najbardziej prestiżowych uczelni chińskich, mającą charakter politechniki oraz związane z nią zakłady elektroniczne.

28.03.2006 | aktual.: 28.03.2006 14:36

Podczas trzydniowej wizyty w Chinach szef dyplomacji polskiej przeprowadzi rozmowy polityczne i gospodarcze m.in. z premierem Wen Jiabao i swym chińskim odpowiednikiem Li Zhaoxingiem.

Zakłady elektroniczne NUCTECH, związane z odwiedzoną przez polskiego ministra pekińską uczelnią, produkują urządzenia do prześwietlania m.in. kontenerów towarowych. Firma powstała w 1997 roku, i jest obecnie w Chinach producentem numer jeden tego specjalistycznego sprzętu.

Stosują go instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, a także urzędy celne, by szybko i precyzyjnie ustalić zawartość ładunku. Dzięki użyciu tej aparatury udaremniano już próby przemytu ludzi, dzieł sztuki, kości słoniowej, narkotyków i samochodów.

NUCTECH sprzedaje swe produkty w 38 krajach. Od niedawna ma biuro w Polsce.

Minister Meller podkreślił, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji. Leży w dobrym miejscu Europy, między tzw. starą częścią Unii Europejskiej a rynkami wschodnimi - dodał, zachęcając do inwestowania nad Wisłą.

Polska przywiązuje dużą wagę do wszechstronnych stosunków z Chinami. Wizyta ministra Mellera powinna otworzyć nowe perspektywy dla naszych relacji z tym globalnym mocarstwem - powiedział wcześniej rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski.

Jednym z najważniejszych tematów polsko-chińskich rozmów jest współpraca ekonomiczna. Chiny są naszym największym partnerem handlowym w Azji, z którym jednak od lat odnotowujemy duży deficyt. W ubiegłym roku ujemne saldo obrotów wyniosło prawie 5 mld dolarów na naszą niekorzyść.

Zdaniem ekspertów, do najlepiej rokujących obszarów polsko- chińskiego współdziałania należą górnictwo, ochrona środowiska, przemysł metalurgiczny, maszynowy i elektroenergetyczny, chemiczny, drzewny i meblowy, motoryzacyjny oraz przetwórstwo rolno-spożywcze, a także górnictwo, produkcja samolotów specjalistycznych w Chinach i energetyka.

Współpraca gospodarcza ma dobre tradycje. Profesor Miao Huashou z Euro-Azjatyckiego Instytutu Badań Rozwoju w Pekinie przypomniał, że pierwszą zagraniczną inwestycją w Chinach była istniejąca do dziś, polsko-chińska spółka żeglugowa Chipolbrok. Powołano ją w 1951 roku na mocy umowy międzyrządowej.

Miao dodał, że było to możliwe dzięki dobrym stosunkom politycznym łączącym Pekin i Warszawę. Pekin nigdy nie zapomni, że w 1949 roku Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie uznała fakt proklamowania przez Mao Zedonga Chińskiej Republiki Ludowej - podkreślił.

Jego zdaniem, "Chiny zrewanżowały się w 1956 roku, przestrzegając Moskwę przed militarną interwencją w Polsce, przeżywającej odwilż polityczną".

Na środę przewidziano spotkania Stefana Mellera z premierem Chin Wen Jiabao, ministrem spraw zagranicznych Li Zhaozingiem oraz wiceprzewodniczącą parlamentu Gu Xiulian.

Henryk Suchar

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)