WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kultura
05-01-2007 (12:25)

Minister kultury wręczył medale Gloria Artis

Śpiewaczki Ewa Podleś i Barbara Nieman-Rachoń
oraz dyrygent Tadeusz Strugała zostali odznaczeni w
Warszawie medalami Gloria Artis. Muzyków odznaczył minister
kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Złotymi medalami Gloria Artis minister uhonorował Ewę Podleś i Tadeusza Strugałę, a srebrnym medalem - Barbarę Nieman-Rachoń.

Ujazdowski podkreślił, że piątkowa uroczystość to jest to "prawdziwy wyraz hołdu i szacunku dla wybitnych przedstawicieli polskiej muzyki".

Muzyka i śpiew jest tym obszarem uczestnictwa w kulturze, który w największym stopniu ogarnia całe nasze jestestwo - ocenił minister. Jego zdaniem, "jeśli Polska jest w jakiejś dziedzinie mocarstwem, to właśnie w muzyce".

WP

Odznaczona złotym medalem Ewa Podleś jest laureatką konkursów wokalnych w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie. Występuje w największych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro La Fenice w Wenecji, Operze Bastille w Paryżu, Deutsche Oper i Staatsoper w Berlinie.

Jest również cenioną śpiewaczką estradową. Koncertowała z towarzyszeniem orkiestr Berliner Philharmoniker, Orchestre de la Suisse Romande, San Francisco Symphony.

Uznawana jest za specjalistkę od muzyki Haendla i Rossiniego. Konsekwentnie jednak rozszerza repertuar. Amerykańską publiczność podbiła rolami w operach Verdiego: Azuceną w "Trubadurze" i księżną Eboli w "Don Carlosie". W Barcelonie wystąpiła w "Giocondzie" Ponchiellego. Była także Jokastą w "Królu Edypie" Strawińskiego i Erdą w "Pierścieniu Nibelunga" Wagnera. Śpiewała partie tytułową w "Juliuszu Cezarze" Haendla w Toronto.

Tadeusz Strugała w latach 1969-80 kierował Filharmonią Wrocławską, w latach 1975-76 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

WP

Przez kilkanaście sezonów (1979-90) był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kierował także Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną w Ankarze (1976-78) i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (1981-86). W latach 1990-93 był szefem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, potem do 2001 roku pełnił funkcję stałego dyrygenta gościnnego Praskiej Orkiestry Symfonicznej.

Z jego nazwiskiem wiąże się artystyczny i organizacyjny rozkwit Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

Odznaczona srebrnym medalem śpiewaczka Barbara Nieman-Rachoń występowała m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji. Była m.in. Desdemoną w "Otellu" Verdiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Brała udział w nagraniu wielu płyt z ariami operowymi, operetkowymi i pieśniami z Orkiestrą Polskiego Radia.

Polub WP Wiadomości
WP
WP