PolskaMinister kultury chce przyciągnąć zagraniczną publiczność

Minister kultury chce przyciągnąć zagraniczną publiczność

- Wycofujemy się z prezentacji polskiej kultury dla polskiej
emigracji - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem, resort kultury
powinien przede wszystkim skoncentrować się na przyciąganiu
publiczności zagranicznej.

Minister kultury chce przyciągnąć zagraniczną publiczność
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

- Bardzo mi zależy na tym, aby polska kultura prezentowana np. w Paryżu nie zbierała tego samego grona dwustu, trzystu osób, które za każdym razem przychodzą do ambasady, gdy się odbywa jakieś polskie przedsięwzięcie - powiedział Zdrojewski na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Na posiedzeniu obu komisji posłowie i przedstawiciele rządu dyskutowali nad sposobami skuteczniejszej promocji polskiej kultury za granicą oraz upowszechnianiem wiedzy o współczesnej Polsce i jej historii.

- Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów Europy w dziedzinie digitalizacji zbiorów kultury - zapowiedział Zdrojewski. Właśnie to posunięcie - według niego - upowszechni wiedzę o naszym kraju.

- W tej chwili Polska jest na samym końcu listy państw, które uczestniczą w programach digitalizacji zbiorów kultury - tłumaczył minister i zapowiedział, że w tej dziedzinie "pomiędzy czerwcem a grudniem 2009 r. Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów Europy".

Jak twierdzi Zdrojewski udział Polski w tworzeniu cyfrowego katalogu europejskich zasobów kulturalnych Europeana będzie miał istotny wpływ na pogłębienie wiedzy o Polsce za granicą. Jego zdaniem, temu zadaniu ma także służyć portal internetowy Culture.pl, który będzie wzbogacony o nowe aplikacje multimedialne.

Minister zwrócił także uwagę, że oferta kulturalna Polski za granicą musi być prezentowana w szerszej europejskiej perspektywie i przez to bardziej komunikatywna. - Nie przebijemy się, jeśli będziemy siermiężni, jeśli polska oferta będzie realizowana wyłącznie z naszego punktu widzenia - zaznaczył.

Wśród podstawowych narzędzi promocji polskiej kultury Zdrojewski wymienił sezony i dni kultury polskiej, np. Rok Polski w Izraelu, prezentacje sylwetek najwybitniejszych polskich twórców, np. Jerzego Grotowskiego i Fryderyka Chopina, wspieranie udziału polskich artystów w międzynarodowych przedsięwzięciach jak np. Biennale Sztuki czy Biennale Architektury w Wenecji.

Według Zdrojewskiego ważną zmianą na rzecz promocji polskiej kultury za granicą jest przygotowana w tym roku nowa ustawa o Instytucie Adama Mickiewicza, który ma przekształcić się w nowy podmiot promujący polską kulturę i inicjujący międzynarodową wymianę kulturalną. Jak dodał szef resortu kultury, zapisy tej ustawy będą fundamentem zbudowania instytucji porównywalnej np. z Instytutem Cervantesa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)