Trwa ładowanie...

Minister edukacji: Polacy współodpowiedzialni za Jedwabne

• Anna Zalewska powiedziała w RMF FM, że pogrom w Jedwabnem to "współodpowiedzialność Polaków"
• Przypomniała, że prosiła, by "dyskutować o tym w szerokim kontekście - okupowanego kraju, roku 1941, o tym, że byliśmy pod niewolą niemieckiego okupanta"
• Kempa: mówmy o udziale Polaków w dramatach i pogromach, ale mówmy w kontekście historycznym
• "Przypominam, że Państwo Podziemne karało za mordowanie Żydów"

Share
Minister edukacji: Polacy współodpowiedzialni za Jedwabne
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Wojciech Kardas
d39oget

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała na antenie RMF FM, że Polacy są współodpowiedzialni za pogrom w Jedwabnem.

- Ja już o tym mówiłam na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji. Prosiłam wtedy, żeby dyskutować o tym w szerokim kontekście - okupowanego kraju, roku 1941, o tym, że byliśmy pod niewolą niemieckiego okupanta - mówiła Zalewska.

d39oget

- Musimy z bólem powiedzieć, że była to współodpowiedzialność Polaków - stwierdziła minister edukacji. Pytana, czy była to współodpowiedzialność czy sprawstwo, odpowiedziała: "Współodpowiedzialność". - Mówimy o tym, że nie należy tych miejsc i sytuacji traktować jako jedynego źródła wiedzy o zachowaniu Polaków w stosunku do Żydów. Przypominam, że Państwo Podziemne karało za mordowanie Żydów. W związku w tym mówmy o udziale Polaków w dramatach i pogromach, ale mówmy w kontekście historycznym - dodała minister.

Zalewska w połowie lipca, w programie telewizji TVN24, nie chciała odpowiedzieć na pytanie, kto ponosi winę za pogrom kielecki w 1946 roku. - Różne były zawiłości historyczne - stwierdziła wtedy, podkreślając, że za tamtą zbrodnię odpowiadają "antysemici", ale nie Polacy. Unikała także wskazania sprawców masakry w Jedwabnem. - Dramatyczna sytuacja, która miała miejsce w Jedwabnem, jest kontrowersyjna. Wielu historyków, wybitnych profesorów, pokazuje zupełnie inny obraz - mówiła. - Zostawmy to historykom i książkom historycznym - apelowała.

d39oget

Podziel się opinią

Share
d39oget
d39oget
Więcej tematów