Trwa ładowanie...
d24th1d

Minister Bartoszewski z wizytą w USA

Sprawa zwrotu majątków oraz upamiętnienie zbrodni w Jedwabnem będą głównymi tematami rozmów ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego z przedstawicielami społeczności żydowskiej w USA. Wizytę w Stanach Zjednoczonych Bartoszewski rozpoczyna w środę - powiedział w poniedziałek Bogusław Winid z MSZ.

d24th1d
d24th1d

W trakcie spotkań na szczeblu rządowym, minister będzie gotowy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące procesu restytucji mienia w Polsce - poinformował Winid.

Poproszony o komentarz dotyczący przesłuchań w zgromadzeniu ustawodawczym stanu Nowy Jork w sprawie restytucji mienia żydowskiego w Polsce powiedział, że Bartoszewski ma zupełnie jednoznaczne stanowisko: sądy amerykańskie nie mają jurysdykcji do rozpatrywania tego rodzaju pozwów.

Jak mówił Winid, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister będzie zaangażowany w budowę dialogu polsko - żydowskiego w USA; m.in. przedstawi liderom społeczności żydowskiej w jaki sposób planuje się zorganizować upamiętnienie miejsc pochówku Żydów zamordowanych w Jedwabnem. Andrzej Przewoźnik przedstawi przygotowaną już dokumentację cmentarzy w Jedwabnem.

W Waszyngtonie Bartoszewski będzie rozmawiał z sekretarzem stanu Colinem Powellem oraz doradczynią prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezzą Rice. W Nowym Jorku oprócz spotkań z Polonią i przedstawicielami społeczności żydowskiej minister będzie gościem Instytutu Piłsudskiego oraz Fundacji Kościuszkowskiej. Złoży też wieniec pod Pomnikiem Ofiar Katynia. (mk)

d24th1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24th1d
Więcej tematów