Trwa ładowanie...
16-04-2014 00:10

Minął termin zgłaszania list kandydatów do PE; losowanie numerów list - 25 kwietnia

O północy minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. We wszystkich okręgach listy zarejestrowały m.in. PO, PSL czy Ruch Narodowy i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Aktualnie PiS zgłosił listy w 12 okręgach. Ostateczną liczbę zarejestrowanych list PKW poda w ciągu najbliższych dni. 25 kwietnia odbędzie się losowanie numerów list wyborczych.

Minął termin zgłaszania list kandydatów do PE; losowanie numerów list - 25 kwietniaŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3frcaw
d3frcaw

Okręgowe komisje wyborcze przyjmowały zgłoszenia list komitetów wyborczych do północy. Okręgowe komisje muszą zweryfikować podpisy pod listami kandydatów, dlatego ostateczny komunikat o wszystkich zarejestrowanych listach pojawi się na stronach PKW dopiero za trzy, cztery dni - powiedziała we wtorek Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów w PKW.

25 kwietnia odbędzie się losowanie numerów list - zapowiedziała.

Zarejestrowane komitety

O północy z danych zamieszczonych na stronie internetowej PKW wynikało, że we wszystkich 13 okręgach listy zarejestrowały komitety: PO, PSL, SLD-UP, Europa Plus Twój Ruch, Polska Razem Jarosława Gowina, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy.

Komitet wyborczy PiS zarejestrował na razie listy w 12 okręgach wyborczych.

d3frcaw

Listy wyborcze zarejestrowały także komitety: Partii Zieloni (w okręgach pomorskim, śląskim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie), Demokracja Bezpośrednia (w pięciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim i łódzkim) oraz Samoobrona (w okręgu łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie).

Zasady rejestracji

Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym może zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów; ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują kwoty - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.

Każde zgłoszenie listy musi być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów, w przypadku wyborów do PE w przynajmniej siedmiu.

Komitet wyborczy ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji, jeżeli zarejestrował swoje listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych.

Okręgowa komisja wyborcza na sprawdzenie podpisów "w razie uzasadnionych wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w wykazie podpisów bądź wiarygodności podpisów" ma trzy dni.

Wybory do PE odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą 51 europosłów; głosowanie odbędzie się w 13 okręgach wyborczych.

d3frcaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3frcaw
Więcej tematów