PolskaMin. Kalisz: potrzebny koordynator ds. przeciwdziałania terroryzmowi

Min. Kalisz: potrzebny koordynator ds. przeciwdziałania terroryzmowi

Minister spraw wewnętrznych i administracji
Ryszard Kalisz zwróci się do premiera o utworzenie stanowiska
krajowego koordynatora do spraw przeciwdziałania zagrożeniom
terrorystycznym - poinformowało MSWiA.

Minister spraw wewntrzętrznych jest jednocześnie szefem Międzyresortowego Centrum do spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Międzynarodowego Terroryzmu, którego posiedzenie odbyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister obrony narodowej Andrzej Towpik, zastępca prokuratora generalnego Karol Napierski, oraz szefowie policji, straży granicznej i służb specjalnych.

Jak wyjaśnił Napierski, uczestnicy spotkania rozważali czy można powołać koordynatora zajmującego się służbami przeciwdziałającymi terroryzmowi i gdzie to stanowisko powinno być ulokowane.

W tym zakresie nie mamy żadnych przepisów, a pomocna może być tylko praktyka, którą stosują inne kraje - wyjaśnił prokurator.

Dodał, że dyskutowano także nad ewentualnymi zadaniami koordynatora. Jak wyjaśnił, byłby on przede wszystkim łącznikiem między Polską a innymi krajami przekazującym informacje o zagrożeniach terrorystycznych.

To nie byłby organ prowadzący akcje antyterrorystyczne, zajmowałby się tylko kwestiami natury formalnej, przekazywaniem informacji i koordynacji działań - powiedział Napierski.

Jednym z zadań koordynatora ma być też usprawnianie procedur i zgłaszanie inicjatyw legislacyjnych.

Podczas posiedzenia Centrum analizowano także zwalczanie korupcji w pierwszym półroczu 2004 roku. Oceniliśmy jaka jest sytuacja, w jakich obszarach korupcja występuje i jakie należałoby podjąć kroki, aby jej skuteczniej przeciwdziałać - wyjaśnił Napierski.

Uznano między innymi, że powinny być częściej stosowane prowokacje policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Te techniki są szalenie przydatne w zwalczaniu korupcji i stanowią element zastraszenia w stosunku do potencjalnych łapówkobiorców - podkreślił Napierski.

Dodał, że wśród obszarów najbardziej zagrożonych korupcją nadal są zamówienia publiczne, prywatyzacja, a także służby celne i straż graniczna. Zwiększyła się jednak wykrywalność tego procederu.

Źródło artykułu:PAP
terroryzmmswiacia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)