Trwa ładowanie...
20-09-2014 13:50

Mimo formalnego rozejmu trwa ostrzał wojsk ukraińskich w Donbasie

Mimo formalnego rozejmu wojska Ukrainy w Donbasie zostały ostrzelane w ciągu ostatniej doby ponad 20 razy. Zostały one zaatakowane m.in. pod Mariupolem nad Morzem Azowskim, który leży na drodze z Rosji na okupowany przez nią Krym. Atak został odbity - oświadczył przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Wołodymyr Polowyj, przedstawiając sytuację w obwodzie donieckim i ługańskim.

Mimo formalnego rozejmu trwa ostrzał wojsk ukraińskich w DonbasieŹródło: AP, fot: Darko Vojinovic
d26rchn
d26rchn

W wyniku ostrzału artyleryjskiego w sobotę rano doszło do kilku ogromnych eksplozji w fabryce chemicznej w Doniecku, która zajmuje się m.in. utylizacją amunicji. Poinformowała o tym rada miasta.

Pierwszy wybuch nastąpił, kiedy pocisk trafił w oddział przemysłowych materiałów wybuchowych. Rada miejska Doniecka oświadczyła w komunikacie, że główny magazyn, w którym przechowywanych jest ok. 2,5 tys. ton środków wybuchowych, nie ucierpiał.

Zapewniła także, że mieszkańcom miasta nie grozi już niebezpieczeństwo i zaprzeczyła plotkom o rzekomym podwyższeniu promieniowania w mieście.

d26rchn

Strona ukraińska nie zna zawartości rosyjskiego konwoju

Nawiązując do sprawy kolejnego rosyjskiego konwoju humanitarnego, Polowyj oświadczył, że władze Ukrainy nie mają informacji na temat ładunku wwiezionego w nocy z piątku na sobotę przez Rosjan na wschodnią Ukrainę..

Kolumna pojazdów przekroczyła granicę z Rosją w ukraińskiej miejscowości Izwaryne. - Ten punkt nie znajduje się pod kontrolą ukraińskich służb granicznych. Nie ma tam naszych funkcjonariuszy. Strona rosyjska łamie normy prawa międzynarodowego i narusza suwerenność Ukrainy, samodzielnie wyznaczając zawartość ładunków, które przekraczają granicę - powiedział Polowyj.

Wcześniej rzecznik rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Aleksandr Drobiczewski poinformował, że trzeci rosyjski konwój z pomocą humanitarną wysłany na wschodnią Ukrainę przybył do Doniecka i jest rozładowywany.

Rzecznik wyjaśnił, że konwój nie miał eskorty ani ze strony władz ukraińskich, ani żadnej organizacji międzynarodowej, w tym Czerwonego Krzyża.

Według mediów rosyjskich konwój wiezie około 2 tys. ton ładunku, żywność, wodę, lekarstwa, generatory prądu i ciepłe ubrania. Jest to trzeci rosyjski konwój z pomocą humanitarną, który w ostatnich tygodniach wjechał na Ukrainę bez zgody ukraińskich władz, a zarazem pierwszy, który dotarł do Doniecka. Wcześniejsze kierowane były do Ługańska.

d26rchn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26rchn
Więcej tematów