PolskaMiller zachęca młodzież do UE

Miller zachęca młodzież do UE

Integracja to szansa dla Polski. Wasz los jest w
waszych rękach - tymi
słowami premier Leszek Miller podsumował lekcję na temat Unii Europejskiej, którą poprowadził
w piątek z uczniami Liceum Ekonomicznego w Kielcach.

Ja stoję na stanowisku, że kto dobrze życzy Polsce, powinien opowiedzieć się za integracją europejską. Sami nie rozwiążemy swoich problemów szybko, bo jesteśmy krajem biednym o wielu anachronicznych strukturach. Jeśli chcemy żyć w państwie dobrze zorganizowanym i zasobnym, to nasze miejsce jest w UE -powiedział szef rządu.

Miller przekonywał słuchaczy, że liczne lęki i obawy dotyczące ewentualnych zagrożeń, czekających Polaków w zjednoczonej Europie, są wyimaginowane. Najlepszy instrument do rozpraszania takich niepokojów to wiedza - mówił. Wy powinniście być żywotnie zainteresowani jej poszerzaniem, by w przyszłorocznym referendum racjonalnie zdecydować o waszej przyszłości - przekonywał.

Premier zapowiedział, że na początku maja pełnomocnik rządu zacznie wielką kampanię informacyjną o UE.

Miller tłumaczył, że w krajach UE poruszanie się, osiedlanie i podejmowanie pracy nie będzie napotykać na przeszkody. Oczywiście miejsce Polaków jest w Polsce i tu powinni realizować swoje życiowe aspiracje, ale jeśli ktoś z was zdecyduje inaczej, nie dozna utrudnień - zapewnił.

Odpowiadając na jedno z pytań, premier zapewnił, że nie wchodzi w rachubę płacenie przez Polskę do kasy UE od razu 100% składki członkowskiej. To by oznaczało, że wkładamy tam więcej niż otrzymujemy. To by było bardzo zniechęcające. Perspektywa płatnika netto jest dla nas nie do przyjęcia. Nasza wpłata będzie częścią tego, co dostaniemy - wyjaśnił.

Miller przyznał, że rozumie obserwowany w zachodnich społeczeństwach brak entuzjazmu dla rozszerzenia UE. Ten problem zawiera się w pytaniu czy warto dzielić się własnym bogactwem, skoro konsekwencją może być obniżenie poziomu życia? Nasza odpowiedź jest następująca: ewentualna obniżka wskaźników zamożności będzie zjawiskiem przejściowym. Na dłuższą metę, poszerzona UE będzie jeszcze silniejsza i zdolna do jeszcze skuteczniejszej ekspansji - podkreślił Miller.

Po lekcji premier otworzył w obchodzącym 50-lecie kieleckim "ekonomiku" pracownię symulacyjną, w której uczniowie, pozorując pracę załogi nowoczesnego przedsiębiorstwa turystycznego, zaprezentowali oferty firmy dla Giełdy Papierów Wartościowych i demonstrowali biznesowe transakcje za pośrednictwem Internetu. (and)

ueuniaeuropejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)