ŚwiatMiller w Laeken: Polska na szlaku ku Europie

Miller w Laeken: Polska na szlaku ku Europie

Premier Leszek Miller powiedział w sobotę na szczycie Unii Europejskiej w Laeken pod Brukselą, że często słyszał od uczestników spotkania, iż Polska jest znów na dobrej drodze w negocjacjach członkowskich z UE. Uchylił się jednak od odpowiedzi, czy Polska zamknie jeszcze w tym roku następne działy negocjacji, w tym dyskutowane od wielu miesięcy warunki przepływu osób (praca Polaków w Unii) i kapitałów (zakup ziemi w Polsce) czy podatki.

Dziś miałem okazję przekonać się, że nowa strategia polskiego rządu zyskała uznanie. Częste słowa, które miałem okazję usłyszeć, to "Poland is back on track" - "Polska wraca na właściwą drogę, na właściwy szlak". Będziemy oczywiście pozostawać na tym szlaku, żeby zakończyć negocjacje do końca 2002 roku, tak aby znaleźć się w tej grupie krajów, o które Unia może się rozszerzyć w 2004 roku - powiedział premier po spotkaniu przywódców państw członkowskich i kandydujących do UE.

Pytany, czy Polska potwierdzi zapowiedź zgody na sprzedaż gruntów unijnym rolnikom indywidualnym, którzy przez 3 lata, dzierżawiąc ziemię, sami ją uprawiali, Miller odpowiadał: Sprawy są w toku. Będziemy dalej się zastanawiać, jak te problemy uregulować. Mogę tylko powiedzieć, że nie są one zakończone. Od tego ustępstwa Unia uzależniała dotychczas aprobatę dla 12-letniego okresu ochronnego w sprzedaży ziemi rolniczej i leśnej innym podmiotom unijnym i zamknięcie tego tematu negocjacji z Polską.

Miller zapewniał, że kwestię zakupu ziemi rząd chce uregulować jak najszybciej. Nie wykluczył , że zajmie się tym na najbliższym posiedzeniu.

Odnosząc się do sugestii premiera Belgii Guya Verhofstadta, by do Konwentu, który ma pracować nad przyszłością Unii, został oddelegowany jako reprezentant polskiego rządu prof. Bronisław Geremek, premier Miller powiedział, że sprawa ta zostanie przemyślana.

Konwent Unii Europejskiej ma rozpocząć pracę 1 marca przyszlego roku i będzie miał rok na przygotowanie konkretnych propozycji dotyczących reformy Unii tak, by mogła ona sprawnie funkcjonować po przyjęciu nowych krajów. Obradujący w Leaken przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili, że przewodniczącym Konwentu, który ma przygotować propozycje dotyczące reformy unijnych instytucji, będzie były prezydent Francji, Valery Giscard d'Estaing. (kar)

laekenuebruksela

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)