Trwa ładowanie...
d1t4djx
20-03-2008 17:30

Miller: Irak bez Husajna jest i będzie lepszy

Były premier, lider Polskiej Lewicy Leszek Miller jest przekonany, że Irak bez Saddama Husajna jest i będzie lepszym państwem niż z Husajnem. Jednak - według niego - polscy żołnierze biorący udział w misji irackiej od trzech lat powinni być w domu. Miller skomentował na spotkaniu z dziennikarzami w Łodzi udział wojsk polskich w interwencji w Iraku.

d1t4djx
d1t4djx

19 marca minęło 5 lat od rozpoczęcia amerykańskiej operacji militarnej "Iracka wolność". U boku sił USA, Wielkiej Brytanii, Australii i kilkunastu innych krajów walczył niewielki kontyngent wojsk polskich.

Administracja prezydenta George'a W. Busha uzasadniała inwazję domniemanym posiadaniem przez Irak broni masowego rażenia, powiązaniami Bagdadu z Al-Kaidą oraz niewykonywaniem postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przez totalitarny rząd Saddama, oskarżony o łamanie praw człowieka i ludobójstwo.

Od 2003 roku w Iraku zginęło i zmarło - także poza strefą, za którą odpowiada polskie wojsko - 21 żołnierzy, trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie, dwóch dziennikarzy i funkcjonariusz BOR.

Miller powiedział, że decyzja o interwencji wojsk polskich w Iraku była oparta na solidnych podstawach, oparta na stanowisku ONZ. Przyznał, że także ta interwencja, jak każda wojna, pociągnęła za sobą ból i wiele zniszczenia. Ale - jak twierdzi - są w sytuacji międzynarodowej takie momenty, że użycie sił jest nieuniknione.

d1t4djx

Były premier przypomniał, że wysłanie polskiego kontyngentu do Iraku miało znaczną aprobatę polityczną większości sił w ówczesnym parlamencie. Tylko 73 posłów - LPR i Samoobrony - było przeciwnych.

Wykonywaliśmy nasze sojusznicze zobowiązania ze świadomością, że polscy żołnierze powinni wrócić do domów zaraz, jak tylko w Iraku przeprowadzone zostaną wybory i po ukształtowaniu się w tym kraju nowego rządu - mówił Miller.

Dodał, iż nie chce wnikać, dlaczego rząd Kazimierza Marcinkiewicza, a później Jarosława Kaczyńskiego nie podjął takiej decyzji. Według niego, polscy żołnierze już trzy lata temu powinni wrócić do domu.

Jeśli premier Donald Tusk wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim podejmą decyzję o wycofaniu polskich wojsk z Iraku, to będzie ona słuszna - powiedział.

d1t4djx

W sejmowym expose premier Donald Tusk zapowiedział wycofanie naszych wojsk z Iraku w 2008 r. Szef MON Bogdan Klich wielokrotnie podkreślał, że od tej decyzji nie ma odwrotu, a Polska wypełniła swoje zobowiązania z nawiązką. Formalnie, zgodnie z decyzją zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, misja kończy się 31 października.

Według Millera, niezależnie od popełnionych błędów i niezależnie od tego, że sytuacja w Iraku dalej jest bardzo nabrzmiała, to jest on przekonany, że państwo to bez Husajna jest lepsze i będzie lepsze niż z Husajnem.

Trudno zapomnieć, że Husajn nie wahał się użyć gazów bojowych wobec własnych obywateli. Że za mówienie czegoś złego o dyktatorze obcinano język, że ofiary Husajna kąpano w kwasie solnym. To był reżim niezwykle krwawy i okrutny, który był bazą wypadową dla różnych terrorystów. Przecięcie tego było postępowaniem właściwym - powiedział Miller.

Jest zdania, że po wycofaniu wojska polskiego, Polska powinna być tam dalej obecna poprzez np. szkolenia czy inwestycje.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj