Trwa ładowanie...

Milionowe zarobki Donalda Tuska. Padły konkretne kwoty

1,29 mln euro - tyle mógł zarobić Donald Tusk przez trzy lata kierowania Radą Europejską. Jak wynika z wyliczeń portalu superbiz.pl, polityk otrzyma ogromne wynagrodzenie za dwie kadencje na stanowisku szefa RE.

Milionowe zarobki Donalda Tuska. Padły konkretne kwotyŹródło: East News, fot: ELVIS BARUKCIC
d3gz7j5
d3gz7j5

W sieci pojawiają się kolejne doniesienia o zarobkach i majątkach polityków. Na łamach Wirtualnej Polski pisaliśmy m.in o tym, że Jarosław Kaczyński dostał 77 tysięcy złotych emerytury i spłacił całkowicie pożyczkę zaciągniętą od przyjaciółki Janiny Goss. Z kolei Robert Biedroń jako prezydent Słupska zarobił w ubiegłym roku ponad 146 tys. zł. Udało mu się też spłacić 151 tys. zł kredytu.

Z kolei portal superbiz.pl postanowił prześwietlić zarobki Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Każdy członek tej instytucji może liczyć na podstawowe wynagrodzenie, które przed odjęciem podatków wynosi aż 21 tys. euro miesięcznie. Jednak z racji pozycji Tuska w strukturach europejskich stawka ta jest znacznie większa. Szefowi RE jest wypłacane co miesiąc ponad 25,5 tys. euro.

To jednak nie wszystko. Oprócz wysokich wynagrodzeń, członkowie Rady Europejskiej korzystają z m.in. udogodnień mieszkalnych. Każdy z nich otrzymuje specjalną dietę (jest to 15 proc. podstawowej pensji - przyp. red.), która ma pokryć koszty wynajmu mieszkania czy hotelu w Brukseli lub Strasburgu. Tym samym Donald Tusk otrzymuje na nocleg dodatkowo 4 tys. euro miesięcznie.

Biuro i emerytura Donalda Tuska

Jeśli chodzi o prowadzenie biura, Donald Tusk nie musi martwić dodatkowymi kosztami. Umeblowanie, funkcjonowanie biura, jak również ewentualna przeprowadzka jest opłacana przez Unię Europejską.

d3gz7j5

Co się tyczy europejskiej emerytury, po ukończeniu 65. roku życia Donald Tusk będzie mógł pobierać ponad 21 proc. pensji czyli niemal 5,5 tys. euro miesięcznie. W skali roku emerytura szefa Rady Europejskiej wyniesie ponad 65,5 tys. euro.

Zobacz także: Tadeusz Cymański: artykuł "GW" o Kaczyńskim to upadek

Milionowe zarobki Donalda Tuska

Portal superbiz.pl wyliczył, ile Donald Tusk mógł zarobić od czasu swojego wyjazdu do Brukseli. Co miesiąc polityk otrzymywał ponad 30 tys. euro miesięcznie, a od 1 grudnia 2014,( gdy został szefem RE - przyp. red.), Tusk mógł zarobić nawet 1,29 mln euro. Nie licząc podatków były premier RP mógł otrzymać 5,6 milionów złotych.

Warto zaznaczyć, że przed Donaldem Tuskiem czeka jeszcze druga kadencja na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Gdy zakończy swoją karierę w Brukseli, jego łączny zarobek wyniesie prawie 1,85 mln euro, co daje 7 953 636,61 złotych.

Co więcej, Donald Tusk w ramach dodatku przejściowego, otrzymałby prawie 368 tys. euro, czyli ok. 1,6 miliona złotych. Po odejściu z Brukseli dostawałby dodatkową kwotę, która wynosiłaby od 40 do 65 proc. ostatniego wynagrodzenia podstawowego. Taki dodatek jest wypłacany przez trzy lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: superbiz.pl

d3gz7j5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gz7j5
Więcej tematów