Trwa ładowanie...
d4kjy8v

Miliarder skazany na karę śmierci przez sąd w Teheranie

• Babaka Zandżaniego oskarżono o korupcję i nadużycia finansowe
• Nakazano mu też zwrot pieniędzy z handlu ropą
• Jednego z najbogatszych Irańczyków aresztowano w 2013 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miliarder skazany na karę śmierci przez sąd w Teheranie
(freeimages.com)
d4kjy8v

Irański miliarder został skazany za korupcję na śmierć przez sąd w Teheranie - poinformowały służby prasowe resortu sprawiedliwości Iranu. 41-letniego Babaka Zandżaniego oskarżono o przywłaszczenie 2 miliardów 800 milionów dolarów w trakcie rządów prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Mężczyzna zaprzecza zarzutom.

Zandżani został skazany na karę śmierci za oszustwa i przestępstwa gospodarcze razem z dwoma innymi osobami.

- Nakazano im też zwrot sprzeniewierzonych funduszy jednego z koncernów naftowych. Suma, jaką są winni państwu, wynosi jedną czwartą kwoty o zdefraudowanie jakiej są oskarżani - powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Skazanym przysługuje prawo do apelacji.

d4kjy8v

Śledczy twierdzą, że Zandżani - jeden z najbogatszych ludzi w Iranie - powinien oddać państwu co najmniej równowartość 2,7 mld dolarów.

W latach 2010-2013 miał zajmować się transferem irańskich funduszy trzymanych na zagranicznych kontach oraz nielegalnie handlować irańską ropą. Miał sprzedawać miliony baryłek ropy poprzez sieć firm założonych w Turcji, Malezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Był na czarnej liście Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w związku z naruszaniem sankcji nałożonych na jego kraj.

Miliardera zatrzymano w 2013 roku po tym, jak prezydent Hasan Rouhani nakazał rządowi walkę z korupcją i osobami wykorzystującymi sankcje do nielegalnych transakcji. Zandżani w wywiadzie dla BBC sprzed 3 lat mówił, że nie interesuje go polityka, ale interesy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że mimo ciążących na nim zarzutów Zandżani odegrał ważną rolę w negocjacjach, które doprowadziły do zniesienia embarga na eksport przez Teheran ropy naftowej.

Majątek Zandżaniego szacowany jest na 14 miliardów dolarów. Powszechnie uważa się, że fortunę zawdzięcza współpracy z reżimem w Teheranie

d4kjy8v

Podziel się opinią

Share
d4kjy8v
d4kjy8v
Więcej tematów