Trwa ładowanie...
dna4x9v

"Mikrofony w szkołach to ingerencja w prywatność uczniów"

Nie ma podstaw prawnych do ograniczania
prywatności uczniów i nauczycieli przez instalowanie na terenie
szkół mikrofonów umożliwiających rejestrację ich prywatnych rozmów
- zauważa Generalny Inspektor Danych Osobowych Michał Serzycki w
liście do ministra edukacji Ryszarda Legutki.

dna4x9v
dna4x9v

Wcześniej podobne wątpliwości do wrześniowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie finansowania, zakupu i instalacji w szkołach urządzeń do monitoringu wizyjnego miał Rzecznik Praw Obywatelskich. Kwestionowany zapis określa parametry techniczne instalowanych w szkołach urządzeń mechanicznych i elektronicznych, służących do rejestracji dźwięku.

GIODO przypomina, że konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do ochrony prawnej życia prywatnego. Przypomina równocześnie, że w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego prawo to, podobnie jak inne prawa i wolności jednostki, nie ma charakteru absolutnego i może podlegać ograniczeniom. Konieczne jest jednak wówczas określenie ograniczeń ustawą i jedynie w takim zakresie, który nie spowoduje naruszenia tych wolności lub praw.

"Analiza istniejącego stanu prawnego prowadzi zaś do jednoznacznego wniosku, iż brak jest ustawowej podstawy dla ograniczania prywatności osób przebywających na terenie szkół i placówek oświatowych poprzez umieszczanie urządzeń służących do utrwalania dźwięku" - czytamy w piśmie.

Zdaniem Serzyckiego, istnieje realne niebezpieczeństwo, że zainstalowane w szkołach i placówkach oświatowych urządzenia umożliwiające rejestrowanie rozmów zostaną uznane za nielegalne urządzenia podsłuchowe, co skutkuje odpowiedzialnością cywilną i karną.

dna4x9v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dna4x9v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj