Trwa ładowanie...
27-01-2010 05:00

Mija 65 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Mija 65 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Z tej okazji odbędą się uroczystości, w których weźmie udział ponad 150 byłych więźniów i 45 delegacji z całego świata.

Mija 65 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz-BirkenauŹródło: PAP/EPA, fot: WIENER LIBRARY
d1mzq4g
d1mzq4g

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła około ośmiu tysięcy więźniów, w tym ponad 500 dzieci. Pozostałych blisko 60 tysięcy więźniów Niemcy ewakuowali wcześniej w głąb Niemiec w tak zwanym marszu śmierci. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, większość ofiar stanowili Żydzi.

"To ostatnia okazja, aby spotkać żywych świadków tej tragedii"

Główne uroczystości na terenie byłego obozu Birkenau rozpoczną się o 14.30. W uroczystościach wezmą udział między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosję reprezentować będzie minister edukacji i nauki Andriej Fursenko. Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz zapalenie zniczy i złożenie wieńców przy Pomniku Ofiar.

Paweł Sawicki z muzeum Auschwitz-Birkenau podkreśla, że 65. rocznica wyzwolenia obozu to jedna z ostatnich okazji, by spotkać się z żyjącymi jeszcze świadkami tragedii. Sawicki dodaje, że tegoroczne uroczystości oprócz historycznego będą miały wymiar edukacyjny. Podczas obchodów głos zabiorą trzej byli więźniowie: Marian Turski, August Kowalczyk i Edward Paczkowski. Będą też obecni przedstawiciele ministerstw edukacji z ponad 30 krajów.

"Pamięć, świadomość, edukacja"

Dzisiejsze uroczystości o 9.00 rozpocznie konferencja ministrów edukacji, którzy mają debatować jak uczyć o zagładzie. Debata odbędzie się pod hasłem "Pamięć, świadomość, edukacja".

d1mzq4g

Zajmująca się edukacją o Holocauście, wicedyrektor Muzeum Auschwitz - Birkenau Krystyna Oleksy ma nadzieję, że spotkanie ministrów pozwoli na wypracowanie zasad, które pomogą podtrzymać pamięć i przybliżą młodzieży temat zagłady. Ma to być też próba wypełnienia zobowiązania wobec byłych więźniów, którzy apelowali, by nigdy nie zapomnieć o tragedii, która wydarzyła się w obozach koncentracyjnych.

Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz podkreśla, że spotkanie ministrów edukacji może spowodować, że wiedza i edukacja o Holocauście będą zajmowały bardzo ważne miejsce w programach szkolnych. Jego zdaniem tematy i programy związane z Holocaustem w dużej mierze zależą od woli politycznej dlatego to spotkanie poświęcone sprawie przyszłości edukacji o Holocauście może pozwolić na wypracowanie wspólnych zasad przybliżania wiedzy o zagładzie.

Na zakończenie konferencji ministrowie przyjmą przesłanie, które zostanie odczytane podczas głównych uroczystości w byłym obozie Auschwitz - Birkanau. Pierwsza rosyjska wystawa

Na terenie byłego obozu Auschwitz zostanie otwarta wystawa opowiadająca o jego wyzwoleniu przez sowieckich żołnierzy. Ekspozycja zajmuje 212 metrów kwadratowych i mieści się na parterze bloku 14 w byłym obozie Auschwitz I.

d1mzq4g

Wystawę podzielono na trzy części: Pierwsza opowiada o samym momencie wyzwolenia obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej. Część druga poświęcona jest ratowaniu więźniów Auschwitz i pokazuje wydarzenia mające miejsce bezpośrednio po wyzwoleniu. W trzeciej części przedstawione są wysiłki mające na celu dokumentację zbrodni popełnionych w obozie Auschwitz.

Wystawa będzie pierwszym elementem stałej wystawy rosyjskiej, poświęconej losom więźniów Auschwitz pochodzących z ZSRR. Byli to przede wszystkim sowieccy jeńcy wojenni. Szacuje się, że do Auschwitz trafiło ich co najmniej 15 tysięcy.

Organizatorem nowej ekspozycji narodowej Rosji jest - z upoważnienia Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej - Centralne Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945.

d1mzq4g

Pamiętają o prof. Marianie Kołodzieju

W Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się o 18.30 specjalny koncert poświęcony pamięci profesora Mariana Kołodzieja. Profesor Kołodziej zmarł w październiku ubiegłego roku w Gdańsku, w wieku 88 lat.

Marian Kołodziej trafił do obozu KL Auschwitz wraz z pierwszym transportem więźniów jako 19-letni chłopak, 14 czerwca 1940 roku. Miał numer 432. Po wojnie ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tematykę obozową zaczął poruszać dopiero w ostatnich latach w swojej twórczości. Nawiązując do tych przeżyć, stworzył cykl prac "Klisze pamięci. Labirynty", przedstawiając artystyczną wizję obozowej gehenny, a jednocześnie podkreślając heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Kolbego.

Zbiór tych prac znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia, w miejscu dawnego podobozu KL Auschwitz Harmense.

Oprócz koncertu w wykonaniu zespołu "Lason Esemble" organizatorzy zaplanowali również projekcję filmu "Klisze Pamięci Mariana Kołodzieja" produkcji Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

d1mzq4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzq4g
Więcej tematów