Trwa ładowanie...
d3fvu3j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mieszkanki Teheranu buntują się przeciwko "patrolom niewinności"

Powołane przez paramilitarne ugrupowanie islamskie Ansar e-Hezbollah "patrole niewinności", które wyjechały tego lata na ulice Teheranu, aby wyłapywać kobiety nieprzestrzegające ściśle zasad muzułmańskiego ubioru, wywołują protest wielu mieszkanek stolicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tradycyjny hidżab musi okrywać całe ciało z wyjątkiem twarzy
Tradycyjny hidżab musi okrywać całe ciało z wyjątkiem twarzy (AFP, Fot: Behrouz Mehri)
d3fvu3j

Od kilku miesięcy w patrolowaniu Teheranu biorą udział ponad cztery tysiące ortodoksyjnych wyznawców islamu - 3 000 kobiet i 1 000 mężczyzn. Mają dla swej działalności błogosławieństwo samego ajatollaha Alego Chameneia. Krążą w samochodach ulicami stolicy i zatrzymują kobiety ubrane, według nich, bez zachowania zasad obowiązujących "przyzwoite muzułmańskie kobiety".

Każda zatrzymana otrzymuje "poważne ostrzeżenie", że narusza normy muzułmańskiej przyzwoitości. Często dochodzi do zastraszania takich kobiet.

Odstępstwo od "norm przyzwoitości" następuje, gdy tradycyjny hidżab nie okrywa całego ciała z wyjątkiem twarzy, a kobieta ma na przykład częściowo odsłonięte nogi lub ręce albo z powodu upału nosi na głowie tylko lekką chustę. Taki strój traktowany jest przez "patrol niewinności" jako ciężkie odstępstwo od zasad islamu.

Niespodziewanie w sukurs bardziej wyemancypowanym mieszkankom Teheranu przyszedł irański minister spraw wewnętrznych Abdolreza Rahmani-Fazli. Odpowiadając na liczne protesty, oświadczył w tych dniach, że "patrole niewinności" nie mają zezwolenia władz na swą działalność i tym samym nie są upoważnione do jej prowadzenia.

d3fvu3j

Podziel się opinią

Share

d3fvu3j

d3fvu3j
Więcej tematów