Trwa ładowanie...

Mieszkańcy tego miasteczka wyemigrowali do Belgii

Około 3 tysięcy siemiatyczan mieszka i pracuje w Brukseli. Władze Siemiatycz (woj. podlaskie) postanowiły wesprzeć tę liczną społeczność na emigracji i wysłać do stolicy Belgii urzędnika, który ma służyć pomocą i podtrzymywać kontakt z rodzinnymi stronami.

Share
Mieszkańcy tego miasteczka wyemigrowali do Belgii
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d3af9se

Wśród 30 tysięcy Polaków w Brukseli siemiatyczanie są najliczniejszą grupą emigrantów pochodzących z jednego miejsca. Niewielkie Siemiatycze, które same liczą około 15 tysięcy mieszkańców, stały się jednym z najbardziej znanych polskich miast w Brukseli, z bezpośrednim i regularnym połączeniem autobusowym.

Według burmistrza miasta Piotra Siniakowicza emigracja na większą skalę zaczęła się już w latach 80. ubiegłego wieku, a jej kulminacja przypadła na lata 90. - Jest wiele mitów o tym, jak to się zaczęło. Nie wierzę, że ktokolwiek jest w stanie to wyjaśnić bez przeprowadzenia badań. Sam burmistrz również w 2002 roku wyjechał na kilka miesięcy do pracy w Brukseli.

d3af9se

Do tej pory z Siemiatycz i okolic połączenia do Brukseli obsługuje kilkanaście busów, wykonujących kursy kilka razy w tygodniu, ale osób decydujących się teraz na emigrację jest już dużo mniej.

O fenomenie emigracji z Siemiatycz do Brukseli powstało kilka reportaży. Burmistrz uważa jednak, że w większości były one krzywdzące i pokazywały rzeczywistość w mieście jednostronnie. Na razie niewiele osób wraca z emigracji - przyznaje Siniakowicz. - Chcemy jednak, by siemiatyczanie w Brukseli wiedzieli, że mają dokąd wrócić i że miasto się nimi interesuje i oferuje pomoc - dodał.

Dlatego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, poczynając od 5 marca, do stolicy Belgii przyjeżdżać będzie dyżurny urzędnik z gminy, który ma pomagać siemiatyczanom na emigracji w załatwieniu spraw urzędowych w Polsce, związanych np. z nieruchomościami, podatkami, opłatami czy sprawami spadkowymi. - Niektórzy cześć życia mają tutaj w Brukseli, a część ciągle w Polsce, gdzie mają mieszkania i rodziny - tłumaczył burmistrz.

Urzędnik będzie pełnić dyżury w Domu Polski Wschodniej, czyli reprezentacji pięciu wschodnich polskich województw w Brukseli.

Władze Siemiatycz starają się też o nawiązanie stałej współpracy z jedną z brukselskich gmin, Etterbeek, gdzie mieszka najwięcej imigrantów z Polski. Współpraca ta ma też służyć promowaniu polskiej kultury, kuchni czy sportu.

Inicjatywa władz Siemiatycz to "pierwszy przypadek, gdy miasto wychodzi do swych obywateli mieszkających za granicą".

d3af9se

Podziel się opinią

Share
d3af9se
d3af9se
Więcej tematów