Mieszkańcy Oświęcimia wspominali zgładzonych żydowskich sąsiadów
Mieszkańcy Oświęcimia upamiętnili swoich żydowskich sąsiadów, zgładzonych podczas wojny przez Niemców. W mieście odbyła się uroczystość związana z 67. rocznicą deportacji oświęcimskich Żydów do gett.
Po raz pierwszy w historii miasta jego mieszkańcy zgromadzili się, aby oddać hołd Żydom oświęcimskim - obywatelom miasta, którzy w 1941 r. zostali przymusowo deportowani do gett - powiedział Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego, które zorganizowało obchody.
Podczas uroczystości zaprezentowany został film dokumentalny, w którym wystąpili dawni, żydowscy mieszkańcy Oświęcimia. Wspominali piekło deportacji, pobyt w getcie i obozie, a także powrót do Oświęcimia. Młodzież z miejscowego liceum czytała także wspomnienia oświęcimskich Żydów: Henryka Schonkera i Chaima Wolnermana.
Uroczystość zakończyło zapalenie świec przed miejscową synagogą Chewra Lomdei Misznajot. Ułożone zostały tak, by powstał polsko-hebrajski napis "Pamiętamy-Zochrim". Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego powiedział, że napis, który został sfotografowany, w formie pocztówek oświęcimianie wyślą do Izraela.
Historia Żydów w Oświęcimiu swój początek ma w pierwszej połowie XVI wieku. W 1939 roku społeczność żydowska stanowiła blisko 60% mieszkańców w 14-tysięcznym mieście. Rok później, zgodnie z niemieckim spisem ludności, Oświęcim liczył 11 209 mieszkańców, w tym 7 613 Żydów. W 1941 roku wszyscy oświęcimscy Żydzi zostali deportowani do gett w: Chrzanowie, Będzinie i Sosnowcu. W kolejnych latach getta były likwidowane przez Niemców. Większość Żydów zginęła w niemieckim obozie Auschwitz.
Po wojnie do miasta powróciło 186 Żydów. Do 1955 roku wszyscy jednak wyemigrowali. W latach 60. do miasta wrócił ze Szwecji jedynie Szymon Kluger. Zmarł w 2000 roku.
Centrum Żydowskie powstało w 2000 roku. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta, jak również edukacja ze uwzględnieniem szczególnej problematyki holokaustu. Centrum obejmuje Muzeum Żydowskie, jedyną ocalałą w mieście synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz Centrum Edukacyjne. Programy edukacyjne uczą o przedwojennym życiu oświęcimskich Żydów jak również uświadamiają i uwrażliwiają na niebezpieczeństwa wynikające z ksenofobii, antysemityzmu oraz innych przejawów nietolerancji.