Trwa ładowanie...
d1veaa3

Mieszkańcy miasteczka żyją w strachu. Inwazja białych niedźwiedzi

W poszukiwaniu pożywienia aż 56 niedźwiedzi polarnych od kilku dni grasuje po ulicach miasteczka Ryrkaipij (we wschodniej Rosji, nad Morzem Czukockim). Władze okręgu ogłosiły stan nadzwyczajny, a szkół pilnują uzbrojeni policjanci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla mieszkańców miasteczka to zupełna nowość (zdjęcie ilustracyjne).
Dla mieszkańców miasteczka to zupełna nowość (zdjęcie ilustracyjne). (PAP)
d1veaa3

Mieszkańcy Ryrkaipij w Czukockim Okręgu Autonomicznym przyzwyczajeni są do długich nocy, zimna i śniegu. Widok ponad 50 niedźwiedzi przechadzających się przed ich domami nawet na nich robi jednak wrażenie.

Lokalne władze ogłosiły stan wyjątkowy i do odwołania wstrzymały organizację wszystkich wydarzeń publicznych. Szkoły funkcjonują normalnie, ale w obawie o życie uczniów teren wokół budynków patrolują wyznaczeni do tego funkcjonariusze.

Zwierzęta są w różnym wieku. Ktoś z 766 mieszkańców Ryrkaipij widział nawet niedźwiedzicę z młodymi, a jak wiadomo ta w poczuciu zagrożenia potomstwa może być bardzo niebezpieczna. W ramach Programu Ochrony przed Niedźwiedziami powołano nawet specjalną grupę patrolową.

d1veaa3

Beata Kempa: Tusk ma spaloną ziemię w PO. Schetyna o to zadbał

Dlaczego niedźwiedzie podchodzą tak blisko miasteczka zamieszkanego przez ludzi? Eksperci twierdzą, że zazwyczaj zwierzęta bytują na Przylądku Schmidta w Cieśninie De Longa, oddalonym od Ryrkaipij o ponad 2 km.

- Z powodu zmian klimatu i ocieplenia nie ma lodu, po którym zwierzęta albo przynajmniej część z nich przeszłaby w stronę morza, by tam polować i zdobywać pożywienie - uważa Michaił Stiszow, aktywista WWF, cytowany przez BBC.

d1veaa3

- Jeszcze pięć lat temu, rzadko zdarzało się, że w pobliże miasteczka zapuszczały się niedźwiedzie polarne. Do tego roku naliczono maksymalnie 5 osobników - powiedział z kolei agencji Tass Anatolij Koczniew z Instytutu Biologicznych Zagrożeń Rosyjskiej Północy.

Źródło: wnp.pl

d1veaa3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1veaa3

d1veaa3
d1veaa3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów