Trwa ładowanie...
19-10-2009 14:30

Mieszkańcom Warszawy grożą egipskie ciemności

Jest czerwiec 2012 r. Długo czekaliśmy na uroczystą inaugurację Euro 2012. Oczy całego świata zwrócone są na Warszawę, piękny nowoczesny Stadion Narodowy jest wypełniony do ostatniego miejsca. Sędzia odgwizduje początek spotkania, ale nie widać, gdzie leci piłka - na stadionie niespodziewanie gaśnie światło...

Mieszkańcom Warszawy grożą egipskie ciemnościŹródło: Polska Metropolia Warszawska
d1igf86
d1igf86

Ten czarny nomen omen scenariusz przewiduje część ekspertów zajmujących się energetyką. Wczoraj podczas warszawskiego Forum Energetycznego dyskutowano, co zrobić, by nie dopuścić do takiej sytuacji i jak zapobiegać tym, z którymi mieliśmy do czynienia podczas ostatniego ataku zimy. Stolicy potrzebne są inwestycje w obwodnicę energetyczną, odnawialne źródła energii i jej oszczędzanie.

Dowodem na to, jaka może być energetyczna przyszłość Warszawy, były ostatnie awarie. Śnieżyca i silny wiatr spowodowały, że Wesoła, Białołęka, Falenica i Otwock pogrążyły się w ciemnościach. - Gdyby Warszawa miała obwodnicę energetyczną, prąd zostałby przesłany z drugiego czy trzeciego źródła, a tak trzeba było zmobilizować jak największą liczbę służb, by te usterki szybko pousuwać - stwierdza prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej, jeden z uczestników Forum.

Według danych zapotrzebowanie na energię w stolicy rośnie co roku o kilka proc. A warszawska sieć energetyczna jest przestarzała, za mało jest też producentów energii, zwłaszcza zielonej.

Na dodatek obwodnica energetyczna stolicy nie została dokończona - miasto dysponuje nią tylko w części. Od lat 70. oplata ona Warszawę, ale jedynie od północy: od Miłosnej do Mościsk. Na południu pierścień nie jest domknięty. Planowano dokończenie obwodnicy - od Miłosnej przez Julianów i Piaseczno do Ołtarzewa - jednak część gmin zmieniła miejscowe plany zagospodarowania i na obszarach, gdzie miały przebiegać druty wysokiego napięcia, wybudowano osiedla i domy mieszkalne.

d1igf86

Plany trzeba było więc zweryfikować. Jeszcze rok temu obowiązywała bardzo pociągająca wizja poprowadzenia południowej obwodnicy energetycznej pod ziemią - wzdłuż właśnie budowanej drogowej obwodnicy Warszawy. Niestety, z tą koncepcją najprawdopodobniej przyjdzie się jednak rozstać. - Prawo polskie nie przewiduje takiej możliwości - stwierdza Dariusz Klimaszewski, przewodniczący komisji infrastruktury rady miasta.

Jednak ratusz twierdzi, że nie wszystko jeszcze stracone. - Dalej zabiegamy o możliwość realizacji takiego planu. Jednak władze regionu mazowieckiego chcą, by obwodnica energetyczna biegła szerszym pierścieniem - wyjaśnia Leszek Drogosz, zastępca dyrektora biura infrastruktury w ratuszu. Jeśli stolica przegra ten pojedynek z regionem, wtedy ok. 240-kilometrowa obwodnica najprawdopodobniej przebiegać będzie nad ziemią od Ołtarzewa, przez Kozienice, Siedlce, Ujrzanów do Miłosnej. Narażona byłaby też na częstsze awarie. - W razie awarii prąd docierałby do stolicy zdecydowanie dłużej - ocenił Drogosz.

Nawet jeśli obie strony szybko dojdą do porozumienia, do 2012 r. nie ma co liczyć na powstanie obwodnicy energetycznej Warszawy. - Wizja ciemności podczas meczu otwarcia to raczej fantazja - ocenia mimo to Drogosz. - Oba stadiony, Narodowy i Legii, z pewnością będą wyposażone w nowoczesne systemy energetyczne z zasilaniem awaryjnym - zapewnia.

Przed Euro 2012 nie powstanie również nowy blok w elektrociepłowni na Siekierkach. - Jego budowa zajmie przynajmniej 4 lata: oznacza to, że prąd z niego popłynie w 2014 r. Do Euro zdążymy jedynie z modernizacją sieci wewnętrznej - mówi Drogosz. - Na ten cel zostanie wydane kilkaset mln zł. Dzięki tej modernizacji będziemy przygotowani na odbiór energii z nowych Siekierek. W ten sposób zwiększy się też nasze wewnętrzne bezpieczeństwo energetyczne - tłumaczy.

d1igf86

Stołeczne biuro infrastruktury zapowiada, że jeszcze tej jesieni ratusz przygotuje plan zrównoważonego zasilania energią. Co ma się w nim znaleźć? Założenia dotyczące pozyskiwania źródeł energii z tzw. zielonych źródeł, oszczędności prądu, inteligentnych domów, które są energetycznie samowystarczalne, czy pomp ciepła, promowanie samochodów napędzanych elektrycznością. - Do takich działań z pewnością będziemy potrzebowali wsparcia państwa - ocenia Drogosz. Podobną strategię, dotyczącą całego kraju, Rada Ministrów ma przedstawić w ciągu następnego półrocza.

Na razie jednak poruszamy się jedynie w dziedzinie planów. To zdecydowanie za mało. Eksperci przewidują, że bez gruntownej modernizacji i obwodnicy w 2015 r. Warszawie grożą częste blackouty, które na razie zdarzają się tylko raz lub dwa razy w roku. - Potrzebne jest szybkie współdziałanie podmiotów, które energię wytwarzają, miast i samych odbiorców - ocenia prof. Popczyk.

Na alarm bije też Najwyższa Izba Kontroli. Według ostatniego raportu dotyczącego sektora energetycznego w "budowaniu nowych sieci oraz remontowaniu istniejących przeszkadzają biurokratyczne procedury. Istnieje ryzyko, że spółki elektroenergetyczne będą niezdolne do zapewnienia ciągłości i niezawodności dostaw prądu".

Bez modernizacji sieci energetycznej od 2015 r. grożą Warszawie częste blackouty

Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes/Warszawa: Na czym dzisiaj polega męskość?

d1igf86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1igf86
Więcej tematów