Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych
Pokazem "Snu nocy letniej" w reżyserii Jana Englerta rozpoczął się w piątek w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. Na deskach siedmiu teatrów przez 9 dni zaprezentuje się 19 grup, m.in. z Rosji, Anglii, Izraela.
Otwierający festiwal "Sen nocy letniej" jest równocześnie spektaklem dyplomowym studentów IV roku wydziału aktorskiego. Powstał przy współpracy trzech szkół wyższych: Akademii Teatralnej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej w Warszawie. Autorką scenografii jest studentka ASP Aleksandra Winiarska, muzykę ułożył młody kompozytor Maciej Małecki.
Szekspirowski dramat rozgrywa się nie w lesie, lecz na teatralnej scenie. Tytania, Oberon i Puk są teatralnymi duchami, a kochankowie błąkają się wśród teatralnej maszynerii.
Na Festiwal przyjechało do Warszawy ponad czterystu "młodych i zdolnych" aktorów z całego świata, m.in. z Rosji, Niemiec, Anglii, Chorwacji, Włoch, Belgii, Bułgarii. Polskę reprezentować będą studenci IV roku warszawskiej Akademii oraz słuchacze krakowskiej PWST, którzy pokażą III akt "Szewców" w reżyserii Jerzego Jarockiego.
Żaden ze spektakli nie będzie tłumaczony, bo organizatorom nie starczyło pieniędzy. Rektor Akademii Teatralnej Jan Englert uważa jednak, że nie będzie to żadną przeszkodą w zrozumieniu artystycznego przekazu. Do każdego spektaklu dołączymy krótki opis jego treści. To wystarczy. Warstwa językowa nie jest tu najważniejsza, ważna jest ekspresja. Siła przedstawień studenckich tkwi w ilości energii włożonej w nie przez młodych ludzi - uważa.
W programie festiwalu znalazły się także warsztaty teatralne, m.in. z Mario Gonzalesem, specjalistą z dziedziny komedii dell'arte. Hinduskich technik teatralnych nauczał będzie aktor teatru Katakali Kalamandalam Balasubramanian. Z młodzieżą spotkają się także wybitni twórcy polscy: założyciel Teatru Gardzienice Włodzimierz Staniewski i aktor teatru Jerzego Grotowskiego Zygmunt Molik.
Przez cały czas trwania imprezy będą odbywały się otwarte spotkania, m.in. z Józefem Szajną, Andrzejem Wajdą, wileńskim aktorem Vladasem Bagdonasem, dyrektorem festiwalu w Awinionie Bernardem Faivre d'Arcierem.
Spotkanie szkół teatralnych zakończy się 29 czerwca uroczystą galą w Teatrze Dramatycznym. (aka)