Trwa ładowanie...
30-09-2013 22:15

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Organizatorzy z ONZ zachęcają do specjalnego internetowego głosowania; na portalu ONZ można oddać głos i samemu opowiedzieć się za tym, jak powinna wyglądać przyszłość.

Międzynarodowy Dzień Osób StarszychŹródło: Thinkstockphotos
d2rbbqw
d2rbbqw

Tegoroczne hasło to: "Przyszłość, jakiej chcemy”. Na portalu ,,myworld2015.org”, czyli „mój świat w roku 2015”, każdy internauta może pokazać, co będzie dla niego ważne. Do tej pory głos oddało ponad milion sto tysięcy ludzi ze 194 krajów. Wyniki wskazują, że dla internautów najważniejsza będzie edukacja, ochrona zdrowia i praca. Istotny jest też odpowiedzialny rząd, czysta woda i odpowiednie jedzenie.

W specjalnym przesłaniu sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon podkreśla, że w połowie wieku w krajach bogatych osób starszych będzie dwa razy więcej niż dzieci. A to będzie poważnym wyzwaniem i dla poszczególnych ludzi, i dla całych społeczeństw.

Raport UNFPA: świat nieprzygotowany na szybkie starzenie się populacji

Ludność na świecie starzeje się tak szybko, że większość państw nie jest na to przygotowana - głosi raport Funduszu Ludnościowego NZ (UNFPA) i organizacji HelpAge International, który zostanie opublikowany we wtorek, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

W raporcie, który został udostępniony agencji Associated Press, zestawiono poziom społecznego i ekonomicznego dobrobytu osób starszych w 91 krajach na świecie. Najlepiej żyje się seniorom w Szwecji, najgorzej w Afganistanie.

d2rbbqw

Global AgeWatch Index powstał na podstawie danych ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego i innych globalnych agencji; przeanalizowano m.in. dochody, opiekę zdrowotną, edukację, zatrudnienie oraz środowisko sprzyjające seniorom w każdym kraju.

Z badania ogólnie wynika, że poszczególne kraje nie działają dość szybko, żeby poradzić sobie ze skutkami szybszego niż kiedykolwiek starzenia się populacji. Do roku 2050 liczba seniorów w wieku powyżej 60 lat po raz pierwszy w historii przewyższy liczbę dzieci poniżej 15 lat.

Według raportu najszybciej starzejące się społeczeństwa to te zamieszkujące kraje rozwijające się, takie jak Jordania, Laos, Mongolia, Nikaragua i Wietnam, gdzie liczba seniorów potroi się do 2050 r.

Raport zwraca uwagę, że z jednej strony fakt, że ludzie żyją dłużej, jest świadectwem postępu w medycynie, opiece zdrowotnej i odżywianiu; podkreśla się, że osoby starsze powinny być postrzegane nie jako ciężar, lecz jako zasób. Z drugiej strony wiele krajów wciąż cierpi na brak podstawowej opieki socjalnej, która zapewniałaby ich starszym obywatelom środki do życia, opiekę zdrowotną i dach nad głową.

d2rbbqw

W Afganistanie na przykład nie ma emerytur dla zwykłych obywateli, którzy nie są członkami rządu. Średnia długość życia mężczyzn w tym kraju wynosi 59 lat, a kobiet 61; przy średniej światowej 68 lat dla mężczyzn i 72 dla kobiet - wynika z danych ONZ.

I tak 75-letni Abdul Wasaj z Kabulu praktycznie walczy o życie. Ten były kucharz i kowal teraz większość dnia poświęca na sprzedawanie pasty i szczoteczek do zębów na jednym z ulicznych targowisk w afgańskiej stolicy. Praca ta daje mu zysk 6 dolarów dziennie, za co z ledwością utrzymuje siebie i żonę. Jedynie dwa razy w miesiącu może pozwolić sobie na kupno mięsa; rodzina żywi się głównie ziemniakami i gotowanymi warzywami. - To trudne, ponieważ mam słabe kolana i nie mogę stać długo - mówi Abdul. - Ale co mogę zrobić? W zimie jest jeszcze ciężej, ale nie stać mnie na leczenie - dodaje.

I chociaż państwowe szpitale są darmowe, Wasaj narzeka, że pacjenci nie są tam leczeni i praktycznie nie dostają leków. Mężczyzna chce przestać pracować za trzy lata, ale nie jest pewien, czy dzieci będą w stanie go utrzymać. Jak mówi, wielu starszych Afgańczyków nie może znaleźć pracy, ponieważ nie mają dość siły, żeby pracować; niektórzy uciekają się do żebrania.

d2rbbqw

- Wielu krajom nie udaje się opanować problemu, częściowo dlatego, że jest on postrzegany jako niezwykle skomplikowany i kosztowny, co niekoniecznie jest prawdą - mówi Silvia Stefanoni, dyrektor generalna organizacji HelpAge International. Japonia i Niemcy - jak podkreśla - mają jeden z najwyższych odsetków seniorów na świecie, ale mogą pochwalić się stabilną gospodarką. - Nie ma dowodu, że to starzejąca się populacja szkodzi gospodarce - dodaje.

Jednak dobrobyt sam w sobie nie gwarantuje ochrony dla ludzi starszych. Takie wzrastające potęgi gospodarcze jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA (BRICS) plasują się w rankingu niżej niż niektóre biedniejsze kraje, takie jak Urugwaj czy Panama.

Ale - jak podkreślono w raporcie - bogate kraje są generalnie lepiej przygotowane na starzenie się społeczeństw niż te mniej zamożne.

d2rbbqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rbbqw
Więcej tematów