Trwa ładowanie...

"Miedwiediew i Putin cofają Rosję do czasów sowieckich"

Rosja to kraj bez tradycji demokratycznych, a rządzona przez Putina i Miedwiediewa cofa się do czasów sowieckich - uważa rosyjska obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa, która w Warszawie wzięła udział w dyskusji o współczesnej Rosji. - Mam jednak nadzieję, że ten trend za 10-15 lat powstrzyma powstające w Rosji społeczeństwo obywatelskie - mówiła.

"Miedwiediew i Putin cofają Rosję do czasów sowieckich"Źródło: PAP
d32t1jr
d32t1jr

- Rosja nie ma tradycji demokratycznych, a gdy do tego władzę w naszym kraju objął Putin, zrozumiałam, że to cofnięcie do czasów sowieckich. Ale nie spodziewałam się, że będzie tak długo trwało i będzie tak głębokie - powiedziała Ludmiła Aleksiejewa, współzałożycielka Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i rosyjskiej organizacji Memoriał, która pod koniec października otrzymała Nagrodę im. Andrieja Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski.

Według rosyjskiej obrończyni praw człowieka, Rosja nie była wolna i demokratyczna nawet pod koniec lat 80. w okresie przemian zainicjowanych przez Michaiła Gorbaczowa. - To było tylko chwilowe osłabienie władzy autorytarnej - powiedziała. - Borys Jelcyn chciał demokracji, ale jeden człowiek to za mało. Demokrację, tak jak to było w Wielkiej Brytanii lub Francji, trzeba długo i z uporem budować - dodała.

Jej zdaniem, Rosja na przełomie lat 80. i 90. była pozbawiona tego, co miała Polska - fenomenu Solidarności i związanej z nią tradycji obrony demokracji. - U nas ruch dysydencki był lokalny i słabiutki - mówiła Aleksiejewa, która w okresie ZSRR za krytykowanie władz była zmuszona do emigracji.

Wyraziła jednak nadzieję, że dzięki stopniowo powstającemu w Rosji społeczeństwu obywatelskiemu za 10-15 lat dojdzie do pozytywnych demokratycznych przemian. - To się musi stać niezależnie od "przykręcania śruby" przez nasz obecny reżim, który bardzo chce przypominać ten radziecki. Czasy są inne, ludzie są inni i Putin z Miedwiediewem nie mogą tak jak Stalin otoczyć naszego kraju żelazną kurtyną - mówiła 82-letnia dysydentka.

Dyskusję pt. "Rosja dziś - społeczeństwo nieobywatelskie?", w której wzięli udział m.in. historyk PAN prof. Włodzimierz Marciniak oraz europosłowie Rafał Trzaskalski (PO) i Paweł Kowal (PiS), zorganizowało Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce w ramach festiwalu filmowego "WATCH DOCS".

d32t1jr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t1jr
Więcej tematów