Trwa ładowanie...

Michał Warciński nowym sędzią Trybunału. Kim jest kandydat zgłoszony przez PiS?

Ma 37 lat i jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, a jego specjalnością jest prawo cywilne i prawo obrotu nieruchomościami. Dr hab. prawa Michał Warciński został wybrany przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Michał Warciński nowym sędzią Trybunału. Kim jest kandydat zgłoszony przez PiS?Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3hzioc
d3hzioc

Warcińskiego wybrano w miejsce, kończącego 19 grudnia kadencję, sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału. Kandydaturę Warcińskiego zgłosiło PiS; pozostałe kluby parlamentarne nie przedstawiły kandydatów. Za jego wyborem głosowało 231 posłów, 179 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Nowy sędzia od 2015 roku był dyrektorem Biura Analiz Sejmowych i adiunktem w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 10 lat był asystentem, a następnie specjalistą ds. orzecznictwa w Sądzie Najwyższym.

Warciński urodził się w Piszu w woj. warmińsko-mazurskim. Ukończył Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktoryzował się w zakresie prawa w 2006 roku na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracował też jako adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej oraz w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. W 2016 został także członkiem rady naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

d3hzioc

Jeszcze przed głosowaniem posłowie opozycji domagali się od kandydata na sędziego TK, odpowiedzi na wiele pytań związanych z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Warciński odpowiadał m.in., że "od tych, którzy sprawują tak olbrzymią władzę, powinno się wymagać wyjątkowo umiaru i najwyższej staranności". Według niego "ostatnio ten umiar przekroczono".

W 2015 roku ukazał się w "Rzeczpospolitej" jego artykuł o sporze wokół TK. "Wszystkie uchwały podjęte przez Sejm ubiegłej kadencji w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego były wadliwe. A błędów proceduralnych nie wolno bagatelizować" - napisał Michał Warciński.

W jego ocenie, prezydent nie miał obowiązku przyjmowania ślubowania od trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Dodał, że wyrok TK mówiący, że trzech sędziów było wybranych zgodnie z prawem i powinni być zaprzysiężeni tego nie zmienił.

oprac. A. Jastrzębski

d3hzioc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hzioc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj