Trwa ładowanie...
d2dcfco

Michał Szczerba u Sławomira Sierakowskiego: byłem statystą w filmie Andrzeja Wajdy

- W polskiej kulturze jest pozycja Matejki - kogoś, kto sprawuje rząd dusz. W XX wieku był nim Andrzej Wajda - powiedział w programie WP rozmowa reżyser Michał Zadara.

Share
d2dcfco

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych twórców polskiego i światowego kina, zmarł dziś w nocy w wieku 90. lat. Jakie najważniejsze przesłanie nam pozostawił? Ten i inne tematy poruszył Sławomir Sierakowski w rozmowie z reżyserem Michałem Zadarą, Michałem Szczerbą z PO i Tomaszem Rzymkowskim z Kukiz'15.

- Wajda przyszedł na pokaz mojego spektaklu, gdy byłem jeszcze studentem. Interesował się tym, co się dzieje. Nie reżyserował aktorów, dawał ludziom grać - wspominał słynnego reżysera Michał Zadara. Pytany o to, jaki jest jego ulubiony film Andrzeja Wajdy, odpowiedział: "'Człowiek z marmuru'. To arcydzieło".

d2dcfco

Dla Michała Szczerby z PO takim filmem jest "Ziemia obiecana". - Każdy element jest tam ciekawy - stwierdził polityk. Takiego samego zdania był Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15. - To epopeja mojego województwa - województwa łódzkiego - powiedział, dodał jednak, że "w nowej rzeczywistości filmy Wajdy nie miały tego polotu jak wcześniejsze".

Zerwany kontrakt na Caracale i przełożona wizyta prezydenta Hollande'a w Warszawie. Ochrona polskich interesów czy nierozważne testowanie sojuszników?

- Dziwi nas, że PiS otwiera tak wiele frontów walki - powiedział Tomasz Rzymkowski. Dodał jednak, że jego zdaniem "umowa dotycząca zakupu śmigłowców Caracal przez polską armię była niekorzystna". - Sfery wojskowe mówiły od początku, że zakup śmigłowców Caracal to nie jest dobre rozwiązanie - powiedział polityk Kukiz'15.

- W tej sprawie nasuwa się słowo, którego użył Władysław Bartoszewski wobec obecnej ekipy rządzącej - "dyplomatołki" - ocenił Michał Szczerba. Dodał też, że "w opinii ministra Siemoniaka (decydując się na zakup śmigłowców Caracal - red.) wybrano najlepszą możliwość, związaną ze stworzeniem tysięcy miejsc pracy w Polsce".

d2dcfco

Polityk PO wypowiedział się też na temat kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy w zbliżających się wyborach.

- Rafał Trzaskowski jest nową twarzą PO, ale jest to też polityk doświadczony - powiedział Szczerba. - To Warszawiak, który kandydował z Krakowa, bo Ewa Kopacz nie chciała drugiego mocnego nazwiska na liście - dodał polityk PO.

Protest ZNP w Warszawie. Nauczyciele zarzucają rządowi PiS chęć "prywatyzacji" szkolnictwa, chcą też przypomnieć deklaracje o zwiększeniu nakładów na edukację. Nauczyciele to kolejna po zwolennikach liberalizacji aborcji grupa społeczna, która wywrze presję na rząd Beaty Szydło? Czy grozi nam powszechny strajk pracowników edukacji?

- PiS to partia całkowitych hipokrytów; są w stanie wycofać się z decyzji, jeśli napotykają protest społeczny - stwierdził Michał Szczerba.

d2dcfco

Podziel się opinią

Share
d2dcfco
d2dcfco
Więcej tematów