Michał Boni wycofał się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni wycofał się z pomysłu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. Po poniedziałkowym spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy zaproponował przygotowanie modelu współpracy obu rodzajów bibliotek. Projekt ma opracować specjalny zespół roboczy. - Mam nadzieję, że po dwóch miesiącach przedstawią różne uwagi dotyczące możliwości unowocześnienia bibliotek szkolnych - powiedział minister Boni. Projekt cyfryzacji polskich bibliotek ma zostać zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska.
18.03.2013 | aktual.: 18.03.2013 22:55
- Uznaliśmy po tej dyskusji, że zapis o bibliotekach szkolnych usuniemy z założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, aby najpierw w praktyce sprawdzić, jak na terenie samorządu mogą ze sobą współpracować biblioteki publiczne i biblioteki szkolne - powiedział Boni po spotkaniu.
Spotkanie związane było z trwającymi w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pracami nad projektem ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. W założeniach do projektu ustawy znalazły się zapisy dotyczące bibliotek szkolnych. Spotkały się one z krytyką środowisk związanych z bibliotekami. Według nich zmiany mogą doprowadzić do likwidacji bibliotek szkolnych.
Minister zaproponował uczestnikom poniedziałkowej dyskusji opracowanie modelu współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. - Zastanowimy się nad tym, jakie mogą być modele współpracy biblioteki szkolnej z innymi podmiotami, w jaki sposób wszystkie biblioteki w środowisku lokalnym mogą stać się bardziej dostępne dla wszystkich chętnych oraz jak ulepszyć ofertę - powiedział Boni.
Jak podkreślił, nad określeniem nowego modelu będą pracowali wspólnie uczestnicy dyskusji w ramach zespołu roboczego. - Mam nadzieję, że po dwóch miesiącach przedstawią różne uwagi dotyczące możliwości unowocześnienia bibliotek szkolnych, z zachowaniem ich głównych zadań i składu osób, które tam pracują - mówił Boni. Projekt cyfryzacji polskich bibliotek ma zostać zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska.
- W ramach programu będziemy chcieli zrealizować projekt dalszej cyfryzacji bibliotek, głównie szkolnych, w celu lepszego ich wyposażenia oraz lepszego przygotowania nauczycieli do pracy nie tylko z książką tradycyjną, ale również z nowoczesnymi formami - zaznaczył minister.
- Musimy nadrobić zaległości w bibliotekach szkolnych, które są bardziej niedoinwestowane niż biblioteki publiczne. To jest nasze podstawowe zadanie. Biblioteki szkolne są w każdej szkole, powinny działać na tych nowocześniejszych zasadach - mówił.
Boni podkreślił, że podczas poniedziałkowego spotkania ministerstwo nawiązało współpracę ze środowiskiem, które wcześniej przeciwko jego pomysłom przygotowało - jak mówił - "wielką akcję w internecie". - Wyszliśmy ze spotkania w poczuciu, że mamy do zrealizowania wspólny cel. (...) Wszyscy się czegoś nauczyliśmy, dla dobra bibliotek warto było to wszystko przejść, znaleźliśmy porozumienie i teraz będziemy działać wspólnie - zapewnił Boni.
Zdaniem uczestników spotkania, reprezentujących środowiska związane z bibliotekami, przedstawione w poniedziałek przez Boniego propozycje idą w dobrą stronę. Pozytywnie ocenili też samo spotkanie.
- Spotkanie było bardzo potrzebne. Oczyściło atmosferę. (...) Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jedynym rozwiązaniem jest współpraca bibliotek szkolnych i publicznych przy zachowaniu ich odrębności, a nie zastępowanie jednych drugimi i na odwrót. Dzięki temu mogliśmy pójść do przodu. Wydaje mi się, że to, co zaproponował minister administracji i cyfryzacji, jest porządną ofertą, choć patrząc na nią od strony praktycznej realizacji mogą być z nią pewne problemy - powiedziała prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Danuta Brzezińska.
- Rozmawialiśmy o tym, jak podnieść jakość funkcjonowania bibliotek zarówno szkolnych, jak i publicznych, by dobrze służyły lokalnej społeczności. Trzeba znaleźć teraz odpowiednie formy do działania, m.in. poprzez bliską współpracę między tymi dwoma rodzajami bibliotek - tłumaczył prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski.
W podobny sposób wypowiadał się po spotkaniu dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Według niego w ramach dyskusji strony doszły do wniosku, że nie wszyscy samorządowcy spełniają oczekiwania środowiska bibliotekarskiego, ale są też tacy, którym warto zaufać. - Doszliśmy też wspólnie do wniosku, że bardzo zależy nam wszystkim na tym, by zwiększone zostały nakłady na biblioteki, na dostęp do książki i do czytelnictwa. Wszyscy zgodzili się co do tego, że w każdej szkole musi być biblioteka, a to, według jakiego modelu będzie ona funkcjonowała, będzie przedmiotem dalszej dyskusji. To było dopiero pierwsze spotkanie - zauważył Makowski.
- Propozycja ministra Boniego o wycofaniu z założeń do ustawy zapisów dotyczących bibliotek w zamian za to, że środowisko wypracuje model współpracy bibliotek, to dobra wiadomość. Wypracowanie takiego modelu wydaje się możliwe przy wsparciu organizacyjnym ze strony MAC. Zobaczymy, co z tego wyniknie, gdy dojdziemy do omawiania konkretnych propozycji - zaznaczył współorganizator obywatelskiego protestu "STOP likwidacji bibliotek" Janusz Wasilewski.
Kontrowersje wokół pierwszych założeń ministerstwa
Projekt założeń do projektu ustawy o świadczeniu usług przez samorządy został przedstawiony w styczniu. Jak poinformowało MAC najwięcej uwag do projektu, zgłoszonych za pośrednictwem społecznego portalu konsultacyjnego mamzdanie.org.pl, dotyczyło bibliotek szkolnych i ośrodków pomocy społecznej.
Przeciwko możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną opowiedziały się m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego i SLD. SLD złożył w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym każda szkoła musi mieć bibliotekę.
W internecie list otwarty do ministra administracji i cyfryzacji - popierający akcję "STOP likwidacji bibliotek" - przeciwko zapisowi w projekcie dotyczącemu bibliotek szkolnych podpisało prawie 52 tys. osób.
Ustawa o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, nad którą pracuje MAC, ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Zakłada m.in. wprowadzenie związków gminno-powiatowych jako formy wspólnej realizacji zadań przez jednostki samorządu. Kwestia łączenia bibliotek jest jednym z elementów przygotowywanych zmian.