Trwa ładowanie...
d2jylxu
11-03-2013 17:15

Michał Boni: będę przekonywał przedstawicieli Kościoła Prawosławnego do odpisu

Szef MAC zapowiedział, że na wieczornym spotkaniu z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego w sprawie odpisów podatkowych będzie przekonywał do przyjęcia tego rozwiązania. Według Michała Boniego wśród wspólnoty tego Kościoła na pewno będą chętni, aby robić odpis.

d2jylxu
d2jylxu

5 marca rząd zaakceptował możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. Tego samego dnia propozycję zaakceptował Episkopat Polski. Odpis miałby zastąpić finansowany z budżetu państwa Fundusz Kościelny. Część mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych ma w tej sprawie wątpliwości.

- Będziemy przekonywali przedstawicieli Kościoła Prawosławnego, że to rozwiązanie jest coraz powszechniejsze w wielu krajach i jest o wiele bardziej nowoczesne - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej.

Jak przekonywał, wśród wspólnoty osób prawosławnych na pewno znajdą się osoby, które ten odpis będą robić. - Z analiz wynika, że gdyby to było ok. 50 tys. osób, to by pokryło dzisiejsze potrzeby finansowania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych osób duchownych Kościoła Prawosławnego - zaznaczył.

Według Boniego kolejnym z argumentów jest trzyletni okres przejściowy. - Będzie polegał na tym, że jeżeli odpisy z podatków obywateli byłyby mniejsze niż dzisiejsze wpływy z Funduszu Kościelnego na opłacanie składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych duchownych tych Kościołów, to będzie to w latach 2014, 2015 i 2016 wyrównane - wyjaśnił minister.

d2jylxu

Dodał, że "będzie również zobowiązanie ustawowe do dokonania w pierwszej połowie 2016 r. przeglądu, który pozwoli ocenić jak wygląda funkcjonowanie Kościołów, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dla wszystkich sprawiedliwe".

Możliwość półprocentowego odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe to owoc kompromisu zawartego 21 lutego przez zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by dobrowolny odpis wynosił 0,3 procent, nie zgodził się na to Episkopat.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w ogóle nie jest zainteresowany odpisem podatkowym. Oczekuje natomiast zapisanej w ustawie rekompensaty za likwidację Funduszu. Takie stanowisko Kościół prawosławny przedstawił premierowi i sejmowi.

d2jylxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jylxu
Więcej tematów