Trwa ładowanie...
koncert
07-11-2016 11:47

Michaił Jurowski w Warszawie

Michaił Jurowski w Warszawie
d3uesrd
d3uesrd

KONCERT SYMFONICZNY

POLSKIEJ ORKIESTRY SINFONIA IUVENTUS

Sobota| 19 listopada 2016 | godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa

Jeden z czołowych europejskich dyrygentów, Michaił Jurowski ponownie wystąpi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus 19 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Program tego wyjątkowego koncertu wypełnią utwory dwóch gigantów niemieckiej muzyki: Ludwiga van Beethovena i Richarda Wagnera. Solistką w Wagnerowskiej Miłosnej śmierci Izoldy będzie wybitna rosyjska mezzosopranistka Irina Papenbrock, która ma na swoim koncie uczestnictwo m.in. na Festiwalu w Bayreuth, na którym wystąpiła na specjalne zaproszenie Towarzystwa Wagnerowskiego.

d3uesrd

Maestro Michaił Jurowski Dyrygował najsłynniejszymi orkiestrami na świecie. Stale współpracował z Semperoper w Dreźnie, był dyrygentem gościnnym w Komische Oper Berlin, pełnił funkcje m.in. dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Nordwestdeutsche Philharmonie oraz Norddeutsche Philharmonie i Volkstheater w Rostocku, szefa muzycznego Opery w Lipsku, stałego dyrygenta gościnnego berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester, Deutsche Oper w Berlinie, pierwszego dyrygenta gościnnego austriackiej Tonkünstler-Orchester oraz pierwszego dyrygenta WDR Rundfunkorchester w Kolonii. W 2001 roku otrzymał nominację do nagrody Grammy za nagrania utworów orkiestrowych Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. W 2012 roku został uhonorowany trzecią Międzynarodową Nagrodą im. Szostakowicza przez Fundację im. Szostakowicza w Gohrisch.

Maestro Jurowski jest pierwszym dyrygentem gościnnym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i członkiem Rady Artystycznej Zespołu.

Koncert rozpocznie prezentacja twórczości Richarda Wagnera, który dzięki swoim dramatom muzycznym i operom zapewnił sobie miejsce w panteonie największych twórców w historii muzyki. „Wyczucie sceny, niezawodnie brzmiąca instrumentacja, sugestywne, dobitne tematy podparte harmonią plastyczną, a nie przerafinowaną […], harmonia tkwiąca nam dobrze w uszach, jak odcienie ludzkiej mowy – oto po prostu elementy składające się na ów nastrój, który po dziś dzień zawładnąć potrafi naszą wrażliwością” – tak o Richardzie Wagnerze pisał Stefan Kisielewski. Pod batutą Maestro Jurowskiego usłyszymy mieniące się bogactwem nastrojów Preludium do słynnego dramatu muzycznego Tristan i Izolda (1959), stanowiącego opowieść o miłosnym spełnieniu w przeobrażającej śmierci. „Tristan, jako starający się o rękę Izoldy, prowadzi ją do swego władcy i stryja. Oboje kochają się. Od nieśmiałej skargi nie zaspokojonego pragnienia, od najdelikatniejszego drżenia aż po potężny wybuch tragicznej miłości przechodzi uczucie poprzez wszystkie
fazy beznadziejnej walki z namiętnością, by pogrążyć się z powrotem w omdleniu, wygasnąć jakby w śmierć” – tłumaczy sam kompozytor. Nastrojowym uzupełnieniem wstępu będzie finał dramatu, czyli Miłosna śmierć Izoldy.

Z kolei Idylla Zygfryda to okolicznościowa kompozycja Wagnera pochodząca z 1870 roku. Utwór został napisany z okazji narodzin syna kompozytora – Zygryda. Dzieło jest wyrazem hołdu dla żony, dla której w tajemnicy kazał wykonać Idyllę o poranku, przed jej oknem. Liryczny utwór został oparty na materiale tematycznym z II i III aktu Zygfryda, czyli trzeciej części Pierścienia Nibelunga.

d3uesrd

W drugiej części wieczoru usłyszymy programowe dzieło Ludwiga van Beethovena – VI Symfonię F-dur „Pastoralną”. Pięcioczęściowe dzieło kompozytor opatrzył komentarzem „więcej uczucia niż malarstwa dźwiękowego”. Oddanie sielankowego, pogodnego nastroju i pewnych zjawisk przyrody (za pomocą wyłącznie środków instrumentalnych) jest zapowiedzią nowego, romantycznego typu programowości. W swoim dziele kompozytor nawiązuje do pieśni i tańców ludowych, stosuje również elementy ilustracyjne. W części II ilustruje odgłosy kukułki, słowika i przepiórki, a w części IV – burzy. Niesłabnąca popularność Szóstej przeczy tezie mówiącej o tym, że najlepsze Beethovenowskie symfonie to te wyłącznie nieparzyste.

WYKONAWCY:
Irina Papenbrock – mezzosopran
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Michaił Jurowski – dyrygent

W PROGRAMIE:
Richard Wagner – „Idylla Zygfryda”, WWV 103
Richard Wagner – Preludium i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego „Tristan i Izolda”
Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur, op. 68, „Pastoralna”

BILETY DOSTĘPNE NA:
www.bilety24.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

SZCZEGÓŁY NA:
www.sinfoniaiuventus.pl

d3uesrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uesrd
Więcej tematów