Trwa ładowanie...

Miał szpiegować na rzecz Rosji i Chin. Opuścił areszt

Mateusz Piskorski wyszedł z aresztu po wpłaceniu 200 tys. zł kaucji. Sąd zastosował jednak wobec niego zakaz opuszczania kraju, dozór policji i zakaz kontaktowania się z nieprzesłuchanymi dotychczas w sprawie świadkami.

Share
Miał szpiegować na rzecz Rosji i Chin. Opuścił areszt
Źródło: East News
dpl912y

- Mateusz Piskorski będzie odpowiadał z wolnej stopy. Proces jest w dalszym ciągu w toku - przekazał jego adwokat Paweł Osik. Następny termin rozprawy wyznaczono na 30 maja. Proces jest w całości niejawny.

Na liderze partii Zmiana ciąży zarzut szpiegostwa na rzecz wywiadu cywilnego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Służby Wywiadu Zagranicznego tego kraju, skierowanego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Prokuratura Krajowa zarzuca Piskorskiemu również udział w "działalności wywiadu Chińskiej Republiki Ludowej, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej". Polityk miał z tego tytułu czerpać znaczne korzyści majątkowe.

Prokuratura ustaliła w toku śledztwa, że Piskorski promował cele polityczne Federacji Rosyjskiej i próbował wpływać na opinię publiczną poprzez "prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców".

Zobacz także: Saryusz-Wolski o Tusku: powinien zostać za to pozwany

Lider Zmiany miał opuścić areszt już w grudniu ub. roku za kaucją wynoszącą 300 tys. zł, jednak decyzję Sądu Apelacyjnego w tej sprawie zaskarżyły zarówno obrona, jak i prokuratura. W lutym Sąd Apelacyjny rozpoznał zażalenia i zdecydował, by zmienić zaskarżone postanowienie, a dokładnie ustalić wysokość poręczenia majątkowego na kwotę 500 tys. zł oraz uchylić nakaz powstrzymania się od działalności o charakterze publicznym. Na początku maja obniżono kaucję do 200 tys. zł. Sumę zebrało kilkanaście osób, w większości z rodziny Piskorskiego.

Polityk określa zarzuty jako "kuriozalne". O zwolnienie Mateusza Piskorskiego wnioskowała także Organizacja Narodów Zjednoczonych. ONZ apelowała o doprowadzenie do "pełnego i niezależnego zbadania okoliczności pozbawienia wolności Piskorskiego oraz podjęcia odpowiednich kroków wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie jego praw".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpl912y

Podziel się opinią

Share
dpl912y
dpl912y
Więcej tematów