PolskaMFW: dość trudna sytuacja Polski

MFW: dość trudna sytuacja Polski


Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że warunkiem poprawy obecnej trudnej sytuacji gospodarczej Polski, wywołanej wysokim deficytem budżetowym oraz spadkiem wzrostu gospodarczego, jest zacieśnienie dyscypliny budżetowej.

23.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sytuacja gospodarcza Polski w połowie roku 2001 jest dość trudna, jednak perspektywy są nadal obiecujące - powiedziała Susan Schadler, przedstawicielka Międzynarodowego Funduszu Walutowego na środowej konferencji prasowej, kończącej pobyt misji w Warszawie.

Zarówno przyszły rząd, jak i obecna ekipa rządząca będą musiały podjąć bardzo trudne decyzje, aby poprawić istniejącą sytuację gospodarczą w kraju. Będzie to oznaczało wprowadzenie dosyć ostrych działań, mających na celu dalsze ograniczenie wydatków budżetowych - dodała.

MFW uważa, że w tym roku mogą nie zostać zrealizowane dochody na poziomie założonym w budżecie (161,1 mld zł) i rząd powinien rozważyć cięcia wydatków, które zrekompensują zmniejszenie wpływów o blisko 7 mld zł. MFW jest natomiast zaniepokojony spadkiem wzrostu gospodarczego i możliwością spadku eksportu za przyczyną silnego złotego.

Według misji MFW, obniżka stóp procentowych o 200-250 punktów bazowych do końca roku osłabiłaby presję na złotego i pomogłaby eksportowi, który w drugiej połowie roku może osłabnąć z powodu silnego złotego.

MFW przyjął z zadowoleniem deficyt na rachunku obrotów bieżących oraz poziom inflacji, które są dużo lepsze niż w latach poprzednich. Fundusz szacuje spadek inflacji na koniec roku poniżej celu inflacyjnego 6-8%, a deficytu obrotów bieżących - do 5,5% PKB.

Inflacja w kwietniu wzrosła do 6,6% z 6,2% w marcu. Wcześniej inflacja spadła z 11,6% w lipcu 2000 roku do 6,2% w marcu. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu do 15,8% z 15,9% w marcu. Wcześniej stopa bezrobocia systematycznie rosła. Ostatni raz stopa bezrobocia spadła w maju ubiegłego roku do 13,6% z 13,8% w kwietniu 2000 roku. (jd)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)