MFW: Azja nadal najszybciej rosnącym regionem świata
W 2003 i 2004 r. gospodarki państw azjatyckich, z wyjątkiem Japonii, będą rosły w tempie ok. 6% i pozostaną najszybciej rozwijającym się regionem świata - poinformował w środę w Waszyngtonie dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) David Burton.
Według prognoz Davida Burtona, trwające ożywienie w gospodarce światowej pozwoli państwom Azji, poza Japonią, na utrzymanie wskaźników wzrostu z roku ubiegłego.
Zdaniem przedstawiciela MFW, mimo występujących wciąż zagrożeń, najbardziej prawdopodobny scenariusz to dalsze stopniowe ożywienie gospodarki światowej, zwłaszcza w drugiej połowie bieżącego roku.
W ramach tego scenariusza region Azji, wyjąwszy Japonię, będzie mógł utrzymać dotychczasowy poziom wzrostu i osiągnąć "ok. 6% w 2003 r., a prawdopodobnie także w 2004 r.".
Zaobserwowane w ostatnich miesiącach spowolnienie w gospodarce światowej wynika, według Burtona, głównie ze wzrostu niepewności co do możliwości wojny w Iranie oraz jej ewentualnego wpływu na ceny ropy, rynki giełdowe oraz na bezpieczeństwo biznesu. Jednocześnie jednak Burton pomniejsza negatywne konsekwencje wojny dla gospodarki światowej. MFW zakłada, że jeśli dojdzie do wojny w Iraku, "będzie ona krótkotrwała i względnie ograniczona".
Zdaniem Burtona na perspektywy wzrostu gospodarczego w Azji wpływa też fakt, że wiele państw regionu stosuje często instrumenty makroekonomiczne, jak hojne pakiety subwencji budżetowych i inne posunięcia w polityce monetarnej i fiskalnej, wspierające aktywność gospodarczą. W rezultacie, mimo zależności od ogólnej kondycji gospodarki światowej, większość gospodarek azjatyckich ma szanse z powodzeniem wychodzić z wszelkich zawirowań.
MFW oczekuje, że Azja pozostanie regionem szybkiego wzrostu także w dalszej przyszłości. (aka)