PolskaMężczyźni walczą z przemocą wobec kobiet

Mężczyźni walczą z przemocą wobec kobiet

Do noszenia białej wstążki, jako symbolu
sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet,
zachęcają organizatorzy Kampanii Białej Wstążki, która rozpocznie
się we wtorek.

Mężczyźni walczą z przemocą wobec kobiet

Kampania Białej Wstążki to międzynarodowa akcja zorganizowana przez mężczyzn walczących z przemocą wobec kobiet. Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" w ramach szesnastu Dni Akcji Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć, organizuje kampanię informacyjno-edukacyjną dotyczącą przemocy w relacjach partnerskich. Między 25 listopada a 10 grudnia będzie zachęcać do noszenia białej wstążki oraz promować pozytywne wzorce zachowania.

Biała Wstążka ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

W czasie kampanii na uczelniach Warszawy odbędą się debaty na temat przemocy w rodzinie. Prowadzić je będą członkowie Stowarzyszenia "Niebieska Linia"

Biała Wstążka to ogólnoświatowa kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet zainicjowana w 1991 r., przez grupę mężczyzn z Kanady. Jest skierowana głównie do mężczyzn i chłopców. Prowadzi ją 55 krajów.

Jak podkreślają organizatorzy kampanii, badania pokazują, że to mężczyźni częściej sięgają po przemoc jako argument. Mężczyźni przez przemoc często wyrażają swój gniew lub niepewność. Wielu z nich uważa, że przemoc wobec kobiety, dziecka, czy innego człowieka w ogóle, jest akceptowalnym sposobem na kontrolowanie drugiej osoby, szczególnie w bliskiej relacji.

Hasło kampanii brzmi: "Mam przewagę - chronię i opiekuję się!". Jak tłumaczą organizatorzy, w większości przypadków to mężczyzną ma przewagę nad kobietą - fizyczną, a często także społeczno- ekonomiczną, warto więc by z niej korzystał w celu okazywania szacunku, miłości, troski.

Źródło artykułu:PAP
kampaniaprzemocszkoła
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)