Mężczyźni odpowiedzą przed sądem za rasistowskie wpisy w internecie
- Dwóch młodych mężczyzn odpowie przed sądem za rasistowskie wpisy zamieszczone na popularnym portalu społecznościowym w internecie - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Bogusława Marcinkowska.
07.10.2015 | aktual.: 07.10.2015 15:19
Krakowska prokuratura oskarżyła Mateusza Ś. oskarżeni o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i publiczne znieważenie Romów z powodu ich przynależności etnicznej. O publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych oskarżony został także Adrian W.
Oba wpisy zostały zamieszczone w listopadzie 2014 r. na popularnym portalu społecznościowym. Jeden z nich komentował film, w którym była scena pobicia Roma, drugi stanowił komentarz do artykułu "Cygański terror w Andrychowie".
Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożyły prywatna osoba i "Otwarta Rzeczpospolita" Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii.
Obaj oskarżeni przyznali się do zarzutów i zadeklarowali chęć dobrowolnego poddania się karze. Do aktów oskarżenia, skierowanych do sądów w Chrzanowie i Pszczynie, dołączone zostały wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzania procesu. Zaproponowane i uzgodnione z prokuratorem propozycje kar wynoszą: cztery miesiące pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata i grzywnę dla jednego oskarżonego i karę grzywny dla drugiego.
Prokuratura podkreśla, że autorzy łamiących prawo wpisów na portalach społecznościowych w internecie nie są bezkarni.
W okręgu krakowskim przestępstwami o charakterze rasistowskim zajmuje się wydzielona jednostka w Prokuraturze Rejonowej dla Krakowa Śródmieścia Zachód.
Konflikt w Andrychowie rozgorzał na początku czerwca ubr., gdy romska kobieta poskarżyła się, że została poturbowana podczas spaceru z dziećmi. W odwecie Romowie dotkliwie pobili młodych Polaków. W obu przypadkach policja szybko zatrzymała podejrzanych - zarówno Polaków, jak i Romów. Część z nich była nieletnia.
Władze miasta, aby przywrócić poczucie bezpieczeństwa, wprowadziły wspólnie z małopolską policją program "Zero tolerancji dla przestępczości". Do miasta skierowano dodatkowe siły policji, dzięki czemu wyraźnie zwiększyła się liczba patroli.
W 21-tysięcznym Andrychowie mieszka ok. 100 Romów.
Podobny konflikt między mieszkańcami miasta miał miejsce jesienią 2013 r. Po pobiciu dziecka przez niewiele od niego starszego Roma, na portalu społecznościowym powstały profile, które zostały krótko potem zamknięte ze względu na zarzut szerzenia rasizmu i nienawiści. Konflikt został wówczas zażegnany.