Trwa ładowanie...
de4hrci
13-02-2007 14:05

Mężczyźni będą mogli legalnie sprawdzać ojcostwo

Testy genetyczne przeprowadzone bez zgody
dziecka i matki są nielegalne i nie mogą być uznane za dowód w
procesie sądowym o zakwestionowanie ojcostwa - orzekł
niemiecki trybunał konstytucyjny, zobowiązując równocześnie rząd
do stworzenia podstaw legalnego wyjaśniania przez mężczyzn ich
wątpliwości co do ojcostwa.

de4hrci
de4hrci

Z szacunków telewizji publicznej ARD wynika, że rocznie nielegalne badania DNA rzekomych dzieci przeprowadza 40 tys. niemieckich mężczyzn.

Sędziowie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe oddalili skargę mężczyzny, który początkowo uznał córkę swojej partnerki za swoje dziecko, a następnie, w związku z wątpliwościami, przeprowadził w prywatnym laboratorium test DNA. Bez zgody matki i córki wykorzystał do tego celu ślinę znajdującą się w gumie do żucia dziecka. Opierając się na wynikach badań, całkowicie wykluczających jego ojcostwo, mężczyzna wystąpił do sądu o uznanie, że nie jest biologicznym ojcem. Sąd oddalił wniosek, nie uznając za dowód testu przeprowadzonego w tajemnicy przed matką i dzieckiem.

W wydanym wyroku trybunał zobowiązał niemiecki rząd do opracowania do 31 marca 2008 roku projektu ustawy umożliwiającej mężczyznom legalne wyjaśnienie wątpliwości co do ojcostwa. Prawo matki i dziecka do zachowania w tajemnicy informacji genetycznych nie zasługuje na większą ochronę niż prawo rzekomego ojca do wyjaśnienia kwestii pochodzenia dziecka - podano w uzasadnieniu.

Wykonanie testu powinno być możliwe już w przypadku istnienia zwykłych wątpliwości co do ojcostwa, a nie - jak obecnie - gdy istnieją po temu "konkretne przesłanki". Nowe przepisy powinny - zdaniem sędziów - umożliwić mężczyznom, których biologiczne ojcostwo nie zostało potwierdzone, do zachowania roli ojca prawnego, bez zrywania związków z dzieckiem i rodziną.

Komentując orzeczenie trybunału, telewizja publiczna ARD uznała, że jest ono właściwie, mimo pozornej porażki, sukcesem wnioskodawcy. Powód zainicjował coś, co za jakiś czas zaprocentuje stworzeniem legalnego systemu służącego sprawdzaniu, czy jest się ojcem biologicznym, czy też nie - powiedział komentator Karl-Dieter Moeller. (js)

Jacek Lepiarz

de4hrci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de4hrci
Więcej tematów