Trwa ładowanie...
dqqe8jz
21-11-2006 14:45

Mężczyźni bardziej narażeni na raka jelita grubego

Zmiany przednowotworowe w jelicie grubym
występują u mężczyzn prawie dwa razy częściej niż u kobiet.
Wykazały to polskie badania, prowadzone w ramach programu badań
profilaktycznych - poinformowano na konferencji prasowej
w Centrum Onkologii-Instytutu (COI) im. Marii Skłodowskiej-Curie w
Warszawie.

dqqe8jz
dqqe8jz

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie realizują program, polegający na kolonoskopowym badaniu przesiewowym tysięcy Polaków oraz na usystematyzowaniu i opracowaniu wyników - poinformował prof. Marek Nowacki, dyrektor centrum.

Kolonoskopia jest metodą badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia diagnozowanie różnych chorób jelita grubego, np. nowotworu złośliwego. W trakcie kolonoskopii można też pobierać wycinki błony śluzowej jelita grubego do badań i usuwać pojedyncze polipy.

Do tej pory uważano, że na raka jelita grubego choruje tyle samo kobiet, co mężczyzn. Tymczasem Polacy udowodnili, że zmiany przednowotworowe w jelicie grubym są u mężczyzn prawie dwa razy częstsze niż u kobiet - poinformował kierujący projektem prof. Jarosław Reguła z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii COI.

Oznacza to, że panowie powinni się badać wcześniej i częściej niż kobiety - podkreślali naukowcy.

dqqe8jz

Badania przesiewowe pozwoliły wykryć raka jelita grubego u jednej osoby na każde 130 przebadanych. Wyniki badania każą podejrzewać, że u wielu osób bez objawów chorobowych rozwijają się groźne nieprawidłowości. Może je wykryć tylko kolonoskopia.

Badania objęły ludzi po 50 roku życia, nie mających objawów choroby, spoza grupy ryzyka. Według planów do końca 2006 r. liczba zbadanych przekroczy sto tysięcy. Zakrojony na dziesięć lat program, finansowany z budżetu państwa, ruszył w 2000 r. Obecnie uczestniczy w nim 85 ośrodków medycznych. Działania koordynuje Klinika Gastroenterologii w CO w Warszawie.

Wyniki dotychczasowych prac prof. Reguła i jego współpracownicy opublikowali w prestiżowym piśmie medycznym "New England Journal of Medicine" z początku listopada. Zdaniem naukowców, dane te mogą prowadzić do istotnych zmian w systemie profilaktyki raka jelita grubego na całym świecie.

Jak tłumaczyli na spotkaniu lekarze, rak jelita grubego powstaje z tzw. polipów gruczolaków przez 7-12 lat. Lata mijają, nim polip zezłośliwieje. Natura dała nam taką szansę, trzeba z niej skorzystać - powiedział prof. Eugeniusz Butruk.

dqqe8jz

Wyraźne objawy raka jelita grubego pojawiają się dość późno. Niepokoić powinno krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień, anemia i chudnięcie- wyliczał prof. Butruk.

Do czynników ryzyka raka jelita grubego należy wiek - powyżej 50- tki oraz przypadki tej choroby w rodzinie. Jeśli chodzi o profilaktykę, to co 10 lat kolonoskopię powinny powtarzać osoby, u których zmian rakowych nie wykryto, oraz co 5 lat (od 40 roku życia) ludzie z grupy ryzyka - sugerował prof. Butruk.

Wśród populacji Europejczyków rak jelita grubego jest najczęstszym nowotworem - co roku atakuje 324 tys. osób. W Polsce ustępuje jedynie rakowi płuc. Na każde sto tysięcy Polaków co roku zapada na niego 30-35 tys. Mamy najgorszą w Europie przeżywalność. Pięć lat z tą chorobą przeżywa tylko jedna czwarta chorych - poinformował prof. Reguła.

Na spotkaniu lekarze zachęcali do badań przesiewowych, kiedy nie ma jeszcze objawów mogących świadczyć o raku, ponieważ leczenie wcześnie wykrytego raka jelita grubego ma 95-procentową skuteczność. Informacje, jak to zrobić, można znaleźć na stronie www.coi.waw.pl oraz pod numerami telefonów: (22) 546-30-10 i 546- 30-80.

dqqe8jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqqe8jz
Więcej tematów