Usłyszeli ogromny huk. Meteoryt zniszczył dach w Niemczech
Meteoryt wielkości piłki tenisowej, pędzący z prędkością około 150 kilometrów na godzinę napędził strachu mieszkańcom Elmshorn w północnych Niemczech. Skała spadająca z nieba przebiła dach domu jednorodzinnego.
"Głośny huk" - tak opisali to zdarzenie mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości, leżącej w okolicach Hamburga. Szukając przyczyny, natknęli się na kamień wielkości piłki tenisowej, który znajdował się w ogródku, tuż przy jednym z domów. Mieszkańcy, obawiając się radioaktywnego promieniowania, wezwali na pomoc miejscową straż pożarną.
Strażacy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, początkowo zidentyfikowali przedmiot jako zwykły kamień, rzucony przez nieznaną osobę. Jednak później okazało się, że to meteoryt. Jego zdjęcia trafiły do Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki i tamtejsi naukowcy stwierdzili, że z dużym prawdopodobieństwem jest to niewielki odłamek dużego meteorytu, który leciał w kierunku ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczna eksplozja. Ze składu rosyjskiej amunicji nic nie zostało
Kamień, który zniszczył dach w domu jednorodzinnym, został przesłany do laboratorium w Dreźnie, gdzie zostanie poddany badaniom. Według eksperta ds. meteorytów DLR Dietera Heinleina badania muszą rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ kosmiczne, lekko radioaktywne promieniowanie dostarczy dalszych informacji na temat składu i wielkości meteorytu.
Meteoryt w kosmosie ważył około 100 kilogramów
Naukowcy zakładają, że do to, co uderzyło w dom, to jedynie niewielka część dużego meteorytu, który może ważyć około 100 kilogramów. Po wejściu w ziemską atmosferę meteoryt prawdopodobnie rozpadł się na mniejsze części. Powstał wówczas grad meteorytów, który spadał w kierunki ziemi z prędkością około 150 kilometrów na godzinę.
"Jeden z dwóch elementów znalezionych w Elmshorn waży około 225 gramów i jest wielkości piłki tenisowej" – mówił w wywiadzie dla niemieckiej stacji radiowej NDR Dieter Heinlein. Drugi kawałek jest mniej więcej tak płaski i duży jak dłoń i trochę cięższy. Meteoryty składają się zwykle głównie z żelaza i niklu.
Źródło: NDR