Trwa ładowanie...
d3xl0ny

Merkel ostrzega przed zamknięciem granicy w Macedonii

• Kanclerz Niemiec: to byłoby nieeuropejskie
• "Decyzja nie rozwiązałaby żadnego naszego problemu"
• Potwierdziła, że nie zmieni swojej polityki otwartych drzwi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (AFP, Fot: Justin Tallis)
d3xl0ny

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła kraje forsujące projekt zamknięcia granicy między Macedonią a Grecją przed skutkami ich działań. - Decydująca dla kwestii uchodźców granica zewnętrzna obszaru Schengen znajduje się między Turcją a Grecją - powiedziała Merkel w wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika "Stuttgarter Zeitung".

- Budowanie tak po prostu płotu w Macedonii, która nie należy do UE, nie zastanawiając się nad tym, jakie skutki miałoby to dla Grecji, byłoby nie tylko zachowaniem nieeuropejskim, lecz także nie rozwiązałoby żadnego naszego problemu - powiedziała niemiecka kanclerz.

Merkel przyznała, że Grecja chroni obecnie swoją granicę, która jest zewnętrzną granicą Unii, w sposób niewystarczający. - Pomagamy Grecji po to, aby poprawić ten stan - wyjaśniła.

d3xl0ny

"Obrałam słuszną drogę"

- Europa musi się obecnie zdecydować, jaką rolę chce w przyszłości odgrywać w świecie: czy chce być kontynentem, który się izoluje i jest wewnętrznie skłócony, czy też chce być kontynentem, który broni swoich wartości i interesów, a także je wdraża - powiedziała Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu potwierdziła, że nie zmieni swojej polityki otwartych drzwi dla legalnych imigrantów. Zapowiedziała, że będzie też zwalczać źródła migracji oraz będzie zabiegała o lepszą ochronę granicy zewnętrznej UE.

- Jestem do głębi przekonana, że droga, którą obrałam, jest słuszna dla Niemiec i dla Europy - podkreśliła kanclerz w wywiadzie dla "Stuttgarter Zeitung", dodając, że wierzy, iż uda się jej krok po kroku zrealizować przyjęte założenia.

d3xl0ny

Po spotkaniu w Pradze szczyt NATO

Rozpoczynający się w czwartek szczyt UE jest jej zdaniem "etapem pozwalającym na zastanowienie się, w którym miejscu jesteśmy".

W Pradze trwa spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. V4 ma wypracować wspólne stanowisko m.in. w sprawie migracji. W rozmowach mają również uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

Bułgaria nie jest członkiem V4, lecz wraz z Macedonią została zaproszona do udziału w spotkaniu w Pradze, gdzie będzie omawiana inicjatywa Grupy Wyszehradzkiej dotycząca wsparcia krajów bałkańskich w uszczelnieniu granic z Grecją w celu wstrzymania napływu migrantów przez ten kraj na północ.

Omówienie wywiadu Merkel dla wtorkowego wydania "Stuttgarter Zeitung" ukazało się w poniedziałek wieczorem w serwisie agencji dpa.

d3xl0ny

Podziel się opinią

Share
d3xl0ny
d3xl0ny
Więcej tematów