Trwa ładowanie...
d2hxwwy

Merkel: nie ma możliwości zniesienia teraz sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się po spotkaniu w Berlinie z premierem Finlandii Alexandrem Stubbem, za utrzymaniem unijnych sankcji wobec Rosji, co pozwoli jej zdaniem na kontynuowanie presji na władze na Kremlu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel
Angela Merkel (PAP/EPA, Fot: Wolfgang Kumm)
d2hxwwy

Na spotkaniu z dziennikarzami w urzędzie kanclerskim Merkel zaznaczyła, że Niemcy i Finlandia "pragną nie tylko dobrego sąsiedztwa z Rosją, lecz także przestrzegania europejskich wartości". - Zrobimy teraz wszystko, co możliwe, by na bazie istniejącego rozejmu na Ukrainie powstała rozsądna sytuacja - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Jak oceniła, obecnie nie ma żadnych gwarancji, że tak się stanie. Sytuacji na Ukrainie nie można uznać za satysfakcjonującą - powiedziała Merkel, wskazując między innymi na brak kontroli ukraińsko-rosyjskiej granicy. - Dlatego obecnie nie ma możliwości zniesienia istniejących sankcji, lecz nadal istnieje konieczność kontynuowania presji w celu wymuszenia politycznego procesu - wyjaśniła kanclerz. Niemcy i Finlandia będą ściśle współpracowały w tej kwestii - zapewniła.

Merkel zapowiedziała, że jej kraj, a także cała UE będą zmuszone "na dłuższą metę" zmienić swoją politykę energetyczną, jeśli Rosja nadal będzie naruszać "fundamentalne wartości". Zaznaczyła, że nie jest zwolenniczką całkowitego zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki. Przypomniała, że Niemcy importują z Rosji 38 proc. potrzebnego im gazu.

d2hxwwy

Stubb powiedział, że jego rząd nie złoży wniosku o przyjęcie do NATO. Jak wyjaśnił, tym tematem trzeba zajmować się "przy dobrej pogodzie". Przy złej pogodzie nie należy tej sprawy poruszać - powiedział premier Finlandii, zaznaczając, że jego kraj ma "bardzo, bardzo długą granicę" z Rosją. Podkreślił, że Finlandia już teraz współpracuje z NATO i jest partnerem Sojuszu.

Poproszony o ocenę polityki Rosji, Stubb uznał ją za "nie do przyjęcia", bo Rosja anektowała część suwerennego kraju, Krym, i destabilizuje wschodnią Ukrainę. Jak zaznaczył, dotychczasowe sankcje wobec Rosji były skuteczne, lecz rozwiązanie kryzysu możliwe jest tylko na drodze dyplomatycznej.

Ambasadorowie państw UE mają w tym tygodniu ocenić, czy sytuacja na wschodzie Ukrainy pozwala na złagodzenie sankcji. Kraje UE mają do końca września przeanalizować, czy porozumienie w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy oraz plan pokojowy są realizowane.

Prezydent Czech Milosz Zeman wezwał w piątek do zniesienia sankcji gospodarczych, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim - podały czeskie media. Sytuację na Ukrainie określił słowami: "coś jak grypa".

d2hxwwy

Podziel się opinią

Share
d2hxwwy
d2hxwwy
Więcej tematów