ŚwiatMerkel domagała się od papieża wyjaśnień, papież wyjaśnił

Merkel domagała się od papieża wyjaśnień, papież wyjaśnił

Odpowiadając kanclerz Niemiec Angeli Merkel, domagającej się wyjaśnień papieża i Watykanu w sprawie zniesienia ekskomuniki wobec biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi oświadczył, że potępienie negacjonistycznych wypowiedzi przez Benedykta XVI "nie mogło być wyraźniejsze".

Merkel domagała się od papieża wyjaśnień, papież wyjaśnił
Źródło zdjęć: © AFP

03.02.2009 | aktual.: 03.02.2009 21:25

Watykański rzecznik podkreślił, że papież "przedstawił swoje myślenie o holokauście z wielką jasnością w synagodze w Kolonii 19 sierpnia 2005 roku, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 roku, podczas audiencji generalnej 31 maja 2006 roku, a także ostatnio na audiencji generalnej 28 stycznia, używając niedwuznacznych słów" .

Następnie ksiądz Lombardi przytoczył fragmenty wypowiedzi Benedykta XVI z ostatniej audiencji: "ponawiając serdecznie moją pełną i bezdyskusyjną solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah skłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęgą zła, kiedy zdobywa ono serce człowieka. Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, przed negacją bądź redukcjonizmem".

- Potępienie wypowiedzi negujących holokaust nie mogło być wyraźniejsze. Z kontekstu wynika, że odnosiło się to także do stanowiska biskupa Williamsona i wszystkich analogicznych poglądów - oświadczył rzecznik Watykanu. - Przy tej samej okazji sam papież wyjaśnił wyraźnie cel zdjęcia ekskomuniki, który nie ma nic wspólnego z legalizacją poglądów negujących holokaust, przez niego jasno potępionych - zauważył ks. Lombardi.

Wcześniej kanclerz Merkel oświadczyła w Berlinie, że jeśli w wyniku decyzji Watykanu powstaje wrażenie, iż można negować holokaust, oraz gdy chodzi o dobre relacje ze społecznością żydowską, nie można pozostawić tego bez konsekwencji. - Chodzi o to, by ze strony papieża i Watykanu jasno postawiono sprawę, iż negowanie holokaustu nie może mieć miejsca, a pozytywne relacje z Żydami są konieczne. Moim zdaniem takie wystarczające wyjaśnienie jeszcze nie nastąpiło - powiedziała Merkel.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
papieżwatykanekskomunika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)