Trwa ładowanie...
29-08-2009 13:05

Merkel: 1 września to dzień żałoby

- 1 września to dzień żałoby za cierpienie oraz pamięci o winie Niemiec, które rozpoczęły II wojnę światową - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel w nagraniu wideo, opublikowanym na jej stronie internetowej.

Merkel: 1 września to dzień żałobyŹródło: AFP
d17negp
d17negp

- Ale to także dzień wdzięczności i ufności, że dziś możemy razem współpracować jako przyjaciele i partnerzy - dodała Merkel, która we wtorek weźmie udział w uroczystościach na Westerplatte w Gdańsku, związanych z 70. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Kanclerz podkreśliła, że II wojna światowa, rozpoczęta 1 września 1939 r. atakiem Niemiec na sąsiada, "przysporzyła Europie i światu niezmierzonych cierpień".

- Kosztowała życie 60 milionów ludzi. Na dziesięciolecia określiła europejski porządek polityczny. I dlatego jest słuszne i ważne, że myślimy o tej rocznicy. Dlatego jest to też znak pojednania, że polski premier Donald Tusk zaprosił mnie, niemiecką kanclerz, na te uroczystości rocznicowe - powiedziała Merkel.

Przypominając, że do Gdańska przybędą reprezentanci wielu krajów, kanclerz zaznaczyła, że dziś spotykają się oni "nie jako wrogowie, ale polityczni partnerzy i przyjaciele". - I to szczególnie napełnia mnie wdzięcznością - dodała.

d17negp

Według Merkel, wyzwolenie Niemiec przez aliantów po II wojnie światowej umożliwiło otwarcie nowego rozdziału w historii tego kraju, także gospodarczą odbudowę, pojednanie z Francją oraz przystąpienie Niemiec do współpracy w ramach NATO i UE.

- To dotyczyło tylko jednej części Niemiec. Druga była elementem zimnej wojny i systemu komunistycznych dyktatur. Minęły dziesięciolecia, zanim udało się przezwyciężyć zimną wojnę i dlatego pamiętamy 1 września także o tym, że wskazano nam, Niemcom - szczególnie w dawnej NRD - drogę ku pokojowej rewolucji: poprzez powstanie na Węgrzech w 1956 r., praską wiosnę 1968 r., istnienie Solidarności oraz jej dokonania - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

- Dziś wszyscy jesteśmy zjednoczeni w Unii Europejskiej i zachodnim sojuszu NATO. Współpracujemy jako partnerzy i przyjaciele. Angażujemy się na rzecz przestrzegania praw człowieka na świecie, aby razem można było walczyć z terroryzmem i nowymi zagrożeniami - podkreśliła.

Anna Widzyk

d17negp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17negp
Więcej tematów