Trwa ładowanie...

Mentor łaja ucznia. Leszek Balcerowicz: Ryszardowi Petru egocentryzm blokuje rozum

"Niedojrzały politycznie" - to słowa o Ryszardzie Petru. Nie pochodzą jednak od rywala czy konkurenta byłego lidera Nowoczesnej, ale od jego mentora - Leszka Balcerowicza. Dziś były minister finansów przyznaje, że bardzo zawiódł się na polityku, którego był promotorem..

Share
Mentor łaja ucznia. Leszek Balcerowicz: Ryszardowi Petru egocentryzm blokuje rozum
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d4bbw1j

- Ryszard Petru napisał u mnie bardzo dobrą pracę magisterską, merytorycznie jest bardzo dobry. Ale nie ukrywam, że się na nim zawiodłem - powiedział w rozmowie z "Wprost" Leszek Balcerowicz. To jednak nie najmocniejsze słowa byłego ministra finansów o swoim byłym podopiecznym.

- Okazał się niedojrzały politycznie, egocentryzm jest u niego tak silny, że blokuje rozum - zaznaczył Balcerowicz. Zwrócił przy tym uwagę, że Petru szkodzi nie tylko sobie, ale też Nowoczesnej. Zdaniem byłego ministra finansów "najgorsze było zachowanie Petru po przegranej w partii". - Dziś najważniejsza jest konsolidacja opozycji, tymczasem on tę jedność podważa - ocenił Balcerowicz.

d4bbw1j

Przypomnijmy, że Petru po tym jak przegrał wewnętrzne wybory na szefa partii z Katarzyną Lubnauer, odszedł z ugrupowania. Chce działać na własną rękę.

"Obrona przed państwem PiS to wielka idea"

Balcerowicz zapytany o to, czy nazwałby Petru szkodnikiem, odpowiedział: - Bez względu na to, kto jaką odegrał rolę w moim życiu zawodowym, jeżeli okazał się szkodnikiem, to musi być przedstawiany jako szkodnik. Dobrze by było, żeby przynajmniej był szkodnikiem mało skutecznym.

Co dalej z Nowoczesną? Jak podkreślił Balcerowicz, na jej czele stoją mądre kobiety. - Ale Polska potrzebuje dziś szerokiej koalicji, w której znajdą się wszystkie rozsądne, demokratyczne siły polityczne, od liberałów do lewicy, oczywiście z wyjątkiem Adrian Zandberga (śmiech) - dodał.

d4bbw1j

Powiedział też, że działania opozycji polegające na obronie przed państwem PiS "to wielka idea".

Słowa Balcerowicza o Petru chętnie przytaczają w mediach społecznościowych politycy PiS, np. Beata Mazurek czy Dominik Tarczyński. Do wywiadu odniósł się też sam Petru. "Jeśli ktoś liczy na krytykę z mojej strony pod adresem prof. Balcerowicza to się przeliczy. Dziś naszym wspólnym wyzwaniem jest odsuniecie PiS od władzy i zaproponowanie lepszej Polski. I na tym powinniśmy się skupić. Wszelka niemerytoryczna krytyka umacnia PiS" - napisał na Twitterze.

Źródło: "Wprost"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bbw1j

Podziel się opinią

Share
d4bbw1j
d4bbw1j
Więcej tematów